| Alexandra_2056 a întrebat:

Ce parere aveti de vaccina impotriva noului virus gripal A(H1N1)? E obligator sa ne vaccinam?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este obligatoriu vaccinarea. Este la libera alegere. Eu nu am făcut și nici nu fac.
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Ce virus? oh go on

NOname
| NOname a răspuns:

Nu m-am vaccinat si sper, ca n-o sa fiu nevoita.winking

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu. Din ce am citit despre acest virus, mai ales in ultima vreme, se pare ca s-a exagerat mult si au exagerat mai ales cei interesati(producatorii de vaccin) si alarmistii. Sanatate!

| miky_5469 a răspuns:

Depine de fiecare cum vede problema si cum intelege ca trebuie sa isi ingijeasca propia viata! Depine ce informatii ai capatat si cum au fost ele receptionate de fiecare! Gripa AH1N1, este o gripa ca oricare alta, doar ca ea actioneaza asupra organismului mai "urat" decat gripa sezoniera! Daca nimeni nu ti-a explicat ca vaccinul inpotriva gripei AH1N1 nu este diferit fata de alte vaccinuri gripale, decat ca are alta tulpina, si ca in fiecare an se face un alt vaccin in functie de ce tulpina are gripa din sezonul respectiv! Nu crede chestile ca ar contine mercur, alte bazaconii si ca ar face rau! E o chestie de mentalitate, nu am sa inteleg niciodata de ce atunci cand este descoperit ceva care face bine omului, sanatatii, cand lumea se dezvolta si descopera vaccinuri care sa ne protejeze, cum este cel gripal, cel pentru cancerul de col uterin lumea este atat de sceptica si inventeaza tot felul de prezumtii, iar la celelalte vaccinuri cum sunt cel menigococic, tbc, antipolio...etc. nimeni nu isi mai pune nici-o intrebare, ba chiar l-e fac in mod constincios? Niciun vaccin nu este obligatoriu... dar mai tarziu sa nu regreti ca ai avut o sansa pe care ai irosit-o!

| andre999 a răspuns:

Nu e obligatoriu si dupa parerea mea nici nu e indicat. Virusul A(H1N1) este intr-adevar pandemic dar produce o infecti mai usoara decat virusul gripal sezonier. Daca va suferi mutati pe parcursul anului asta pana in toamna si va deveni mai sever atunci vom putea vorbi de vaccinare dar pana atunci de ce sa folosim un vaccin mai periculos decat insasi boala.

| xibalba a răspuns:

Eu m`am vaccinat prin februarie parca si n`am patit nimic. Dar nu e obligatoriu sa te vaccinezi.

| Sapphire a răspuns:

Nu e obligatoriu. Dar sa nu o faci. Mama mea lucreaza in spital si s-a interesat la multi doctori ce e cu acest vaccin si i-au spus toti acelasi lucru. Vaccinul contine mercur, care nu poate fi eliminat din organism si in timp iti va ataca ficatul. Practic iti scurtezi viata facand acest vaccin. Asa zisa gripa e de fapt o arma biologica pentru reducerea populatiei. Ne-am inmultit ca niste iepuri. Daca nu ma crezi, cauta pe internet.

| Sapphire a răspuns:

Ce este stupid in ce am zis eu? raised eyebrows

| Ad3lyna_8426 a răspuns:

NU VREAU SA MA VACCINEZ! Dna diriginta ne-a spus ca un vecin s-a vaccinat si a paralizat de la talie in jos.
Nu il face, nu e obligatoriu!
Poti cauta date despre vaccin pe google!
PaPA!