| Anee1667 a întrebat:

Buna TPU!
Ma confrunt de cativa ani cu o problema, anume hiperhidroza.
Transpir excesiv subrat, imi transpira mainile si picioarele, nu miros, in schimb e deranjant maini si picioare umede in permanenta, patez toate tricourile/bluzele si nu stiu ce sa mai folosesc.
Ceva pastile, antiperspirante foarte bune? Nu imi permit sa fac injectii cu toxina botulinica, sunt destul de costisitoare per zona si nu au un efect permanent, iar acum am alte prioritati.Mentionez ca am folosit transpirblock, borotalco, perspirex si nu au avut rezultate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odaban este cel mai bun atiperspirant pentru subraț,daca transpiri in mai multe zone ale corpului este hiperhidroza generalizată. Un dermatolog te poate ajuta în urma unor investigații sau un endocrinolog cu un tratament adecvat,se poate face și operatie sa îți scoată glandele suprarenale
Anxietate o poate genera sau probleme ale tiroidei cum e hipotiroidia, probleme neurologice etc.
Trebuie sa eviți mâncarea procesata, junk food, ceapa, mâncarea picanta, sosurile, sucurile acidulate și să te hidratezi cu minim 2 litri pe zi. O alta metoda este sa îți detoxifici organismul, să mănânci sănătos, o dieta bazata pe multe fructe și legume și fără saruri.

3 răspunsuri:
| ionur a răspuns:

Să mă vezi cum transpir eu zici ca a vărsat cineva găleți cu apă pe mine eu transpir peste tot așa mai ales când ma emoționeze la ceva și am blocaj jale zici ca fac duș laughing)))))

| Anee1667 explică (pentru ionur):

Eu am in general probleme cu axilele, mainile si picioarele, am folosit de-a lungul anilor tot felul de antiperspirante, fara rezultat, fac dus siimi schimb hainele de o groaza de ori pe zi, si aceeasi problema daca ma si emotionez putin sau ma panichez e de jale laughing

| ionur a răspuns (pentru Anee1667):

Și la mine la fel și la piciore la pulpelaughing)))) aripioare laughing)) și eu mai ales când eram gras frate schimbam tricoul de 2 ori pe zi și făceam duș de 2 ori pe zi abia aștept sa vină iarna nu suport deloc căldura asta și mai ales te face să transpiri și mai rău iarna este cea mai frumoasă și cel mai bine nu-mi place deloc vara iarnă sa fie mereu cât mai mult frig și ger mai ales sa ieși și în natură la aer curat