| Celdrept a întrebat:

Din cauza fobiei sociale transpir, nu pot sa fac nimic, am înțeles e imposibil de controlat și tremurul și transpirația, dar chestia grava este ca transpir între fese în zona inghinala și în momentul asta fac atac de panica, deci transpir instant la fund și asta ma termina psihic! Adineauri am făcut baie, deci pot face 100 de dușuri și nu fac nimic, cu hiperhidroza nu o poți da la pace dar ce pot sa folosesc sa nu mai transpir în zona fundului? Deja m-am saturat fac baie zi de zi și transpirația asta sa ma faca de cacao în lume! Lumea crede ca sunt nespălat când eu de fapt fac baie zi de zi, nu ies din casa dacă nu fac baie. De la emoții brusc transpir acolo. Știți vreo soluție sa nu transpir măcar acolo ce pot sa folosesc? Dacă scap de par din zona aia e mai bine? Cu ce pot sa iau parul? Vad ca sunt blestemat nu știu de ce Dumnezeu mi-o dat pedepse asa mari, ogramada de probleme le am dar asta le întrece pe toate! Sau cu ce sa ma spăl? Eu ma spăl acum cu gel Nivea 3 in 1. De ce naiba tot transpir în zona fundului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Marianinteleptul a răspuns:

Vizitează un dermatolog bun din orasul tau daca nu, din buc. Problema la tine este hiperhidroza o boala care declanseaza secreția glandelor sudoripare si care se accentuează la caldura, emotii, stres, anxietate etc. U remediu pentru boala asta nu exista, fiind o patologie mai degrabe estetica. Ce am incercat eu si a mers partial este sa nu mai consum cafeina in momentele in care ies afara, sa fiu cat se poate de calm si sa mi tin emotiile sub control si mediația, asta pentru psihic. Pt a tine in control transpiratia am folosit antiperspirante vichy, driosec si servetele umede antiperspirante tot de la vichy pentru fund, spate, fata (zone unde transpiri mult). Mult succes and chill out, nu esti doar tu cu problema asta!

| Marianinteleptul a răspuns (pentru Marianinteleptul):

A si nu conteaza cat transpiri, lumea oricum se uita ciudat la tine si daca esti normal in ziua de azi, important e sa te simti tu bine si sa nu mirosi that s it! Eu de ex mi am anulat multe oportunități si interacțiuni sociale din cauza ca dupa examene si vara fiind transpiram ca un porc din cap pana la brau, fiindu-mi rusine dupa sa ies cu colegii la cafea din cauza acestui fapt. Pe parcursul a inceput sa nu mi mai pese si chit ca mai transpir in situatii stresante, e un proces firesc ce nu trebuie sa ti induca rusine, fiicare om e diferit si are unicitatea sa!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că fundul tău simte că i-a venit sorocul, și transpiră de frică.
Nu mai sta pe gânduri și treci la acțiune, să vezi ce bine are să fie după aia, o să te și râzi că ce ai așteptat atâta.
Lasă spălatul că distrugi bacteriile fundului și dai de alte alea, și apoi cine a pomenit fund să nu miroase.