| Euflori45 a întrebat:

Buna, am niste mancarimi in zona intima de aproape 3 saptamani, ce as putea face? In prima saptamana am avut mancarimi mai mari, dupa o sapt nu am mai avut mancarimi, cum sa ii zic lui maica mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ne-ai spus ce ai facut de ai mancarimile alea, ca sa din senin nu apar...
Ma rog, de spus maica-tii va trebuii sa-i spui adevarul ca sa mearga cu tine la medic.

| Euflori45 explică (pentru Violleta2022):

Pai cu o sapt inainte sa îmi apara am purtat chiloti murdari

| Violleta2022 a răspuns (pentru Euflori45):

In cazul asta, te-a mancat mizeria si este obligatoriu sa te speli cu apa calda si sapun, ZILNIC si sa schimbi chiloteii, tot zilnic.

| Euflori45 explică (pentru Violleta2022):

De care sapun? Sapun normal? Nu vreau sa se dezvolte Mai tare sau sa fac eu o prostie ca nu stiu cu ce sapun sa ma spal.

| Euflori45 explică (pentru Violleta2022):

Dar dupa Cate sapt dupa ce fac asta daca nu îmi trece trebuie sa merg la medic? Adk eu ma spal doar odata pe saptamana la fel si zona aia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Euflori45):

Este recomandat sa te speli ZILNIC, cu apa si sapun la pasarica si sa schimbi chilotul dupa spalare, ca sa nu te mai iriti.
Poti folosii orice sapun de fata aveti in casa, dar daca vrei ecva foarte bland si care nu irita, cumpara DOVE sau orice sapun pentru bebelusi, ca acelea nu sunt dure si iritante, ci pentru piele delicata.

| Euflori45 explică (pentru Violleta2022):

Cu sampon de bebelusi merge? Se numeste cocomelon

| Violleta2022 a răspuns (pentru Euflori45):

Nu merge!
Am spus sapun de bebelusi, NU sampon!

| Euflori45 explică (pentru Violleta2022):

Ce inseamna daca a început sa devina roseata de langa bubite culoare pieli? Adica era foarte rosy si brisc dupa ce am spalat in fiecare
Seara e culoare pieli cu saptamana asta nu am Mai avut nici manacrimi mici

| Violleta2022 a răspuns (pentru Euflori45):

Inseaman ca erai iritata de la nespalare, fiindca secretia vaginala s-a lipit d epiele si impreuna cu transpiratia te-au oparit.
Continua sa te speli ZILNIC cu apa calda si sapun si vei vedea ca nu te va mai manca secretia intarzita si mizeria si nici nu te vei infecta sau oparii,.

| Euflori45 explică (pentru Violleta2022):

Bubitele o sa dispara? Pt Ca Sona a devenit culoarea pieli dar bubitele si locul iritatie parca sau Mai stramptat si nu Mai e asa rosu si culoarea pieli pare bubitele o sa dispara?

| Euflori45 explică (pentru Violleta2022):

Tin sa mentioned ca eu inainte sa mi se faca iritatia asta nu ma stergeam dupa ce faceam pipi

| Violleta2022 a răspuns (pentru Euflori45):

Pai este vremea sa inveti sa te speli pe corp si ZILNIC la pasarica, cu apa calda si sapun, ca sa nu te mai iriti sau oparesti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îi zici direct.

| Hyperion7 a răspuns:

Ai avut contacte sexuale neprotejate sau a fost din cauza epilării in acea zona?
*e important și acest aspect*

| Euflori45 explică (pentru Hyperion7):

Nu am avut nici una din astea.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Euflori45):

Atunci îi spui clar care e problema și o sa înțeleagă, nu e pe ocolite in astfel de chestiuni

| Euflori45 explică:

Cum sa am daca am 12 Ani