| Ali1998 a întrebat:

Bună
Am o carie pe un dinte care apare destul de des ori de câte ori o repar
Există o altă variantă pentru a nu mai sta cu grija cariei? Menționez ca este în fata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invata sa te speli bine pe dinti, minim 2 minute de periaj, dupa fiecare masa pe care o mananci, fiindca atunci nu mai raman depuneri pe dinti si nu se mai formeaza cariile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mersul la dentist e varianta sa nu mai stai cu grija cariilor.

| dullcat a răspuns:

Buna.De obicei folosesti periute interdentare sau dus bucal? Iti clatesti gura cu apa dupa fiecare masa sau gustare? Multe carii se formeaza intre dinti si apoi se maresc pana cand se vad pe dintii din fata.Am patit si eu din cauza aparatului dentar. Apoi, pasta de dinti ce concentratie de fluor are? Conteaza si asta, nu mai spun de genetica. Vorbeste cu medicul tau dentist, exista optiunea de fluorizare periodica, dar depinde de pacient.Tot el iti va spune si de alte solutii, daca mai exista.

| relian a răspuns:

Tu repari caria, cum? Cariile se repara doar la dentist, tu acasa singura nu ai ce repara.Asa ca mergi ma dentist,iti curata caria, pune plomba si aia e tot, ai scapat de carie, ai reparat problema.
La dantura nu merge ca repari tu, nu ai tu ce repara.