| anonim_4396 a întrebat:

Boala surdo-mută(nu știu cum se spune) este genetică? De exemplu dacă ai o mătușă surdo-mută se poate transmite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu este strict genetica. Poate sa fie si transmisa ereditar, dar nu neaparat, poate sa aiba si alte cauze.
Multa sanatate

| vocea a răspuns:

Nu neaparat dar exista o sansa totusi intr-adevar mica.

Răspuns utilizator avertizat
| itisnotimportant a răspuns:

Este singura din familie.

| AdrianDanezu69 a răspuns:

Nu se transmite. Stai linistit

| suntserios a răspuns (pentru AdrianDanezu69):

Sau poate se transmite, dar e mai greu sa ne informam inainte sa raspundem

Surditatea congenitală poate fi sau nu genetică. De exemplu, ea poate fi asociată cu şuviţe de păr alb şi poate fi dată de o boală genetică numită sindromul Waardenburg. De fapt, mai mult de jumătate din cazurile de surditate congenitală sunt ereditare. Surditatea congenitală poate fi însă datorată şi unor condiţii sau infecţii la care a fost expusă mama în timpul sarcinii, de exemplu rubeola.

| BloppGirl a răspuns:

Depinde daca au mai avut si alte rude in afara de matusa ta.Dar nu cred ca se poate