| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am o intrebare care mă macină de ceva timp, daca eu mănânc 1200 calorii pe zi, trebuie sa ard peste 1200 calorii pentru a slăbi? Manac sănătos si fac 30 minute sport dimineața si seara. Am citit pe internet că trebuie sa arzi mai multe calorii decât consumi, dar cum este posibil sa arzi peste 1200 calorii? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai întâi este metabolismul bazal, când stai în pat, nu faci nimic, și stai și cu ochii închiși.
Apoi sunt caloriile pe care le arzi când digeri alimentele.
Toate astea dacă ești tânăr și ai arderi rapide, s-ar putea deja să fie pe la 1200.
Acel mănânc sănătos, nu am habar ce înseamnă la tine din punct de vedere caloric.
Nici sportul, ce faci alergări, pilates, că nu-i tot una, caloric.
O modalitate.
Când te așezi la masă să îți fie foame, când te ridici de la masă să nu fii sătul.

| BlackRaven45 a răspuns:

Daca le ai cu Engleza, poti sa iti descarci MyFitnessPal. E o aplicatie destul de complexa si bine pusa la punct. Poti sa si scanezi codul de bare de pe produse si sa vezi cate calorii ai mancat. Cauta calculatoare de calorii pe net. O sa iti calculeze de cate calorii ai tu nevoie pe zi in functie de inaltime, greutate, varsta si nivelul de antrenament.

Si nu. Nu trebuie sa arzi mai multe calorii decat consumi. Caloriile alea inseamna energie pentru corpul tau. Am gasit calculatorul asta care s-ar putea sa te ajute:

https://dietaflex.ro/calculator-calorii/

Iti spune de cate calorii ai nevoie zilnic ca sa slabesti, sa te mentii sau sa iti cresti masa musculara. Nu te rezuma doar la un calculator. Cauta mai multe si noteaza pe o foaie numerele pe care ti le-au dat. Sa gasesti un o cifra comuna.