| whatisthis19 a întrebat:

Buna, am o intrebare, ce parere aveti despre oamenii care consuma iarba (marijuana)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că sunt vite care consumă iarbă.

| Frank51 a răspuns:

Aceeasi parere pe care o am despre oamenii alcoolici, fumatori, dependenti de aparate, sunt foarte slabi. Aici exclud pe cei care fumeaza din placere sau merg o data pe an la aparate.

| AlinMrs a răspuns (pentru Frank51):

Intr-o tara fost comunista e greu sa aduci argumente pro/contra consumului de produse cannabinoide intr-o discutie mai ales atunci cand sunt incluse si culte religioase laughing Nu tin sa intru in polemici dar pur si simplu consider ca multe persoane isi dau cu parerea in nestiinta si e amuzant oarecum. Ca si parere personala si foarte generalizata ca sa nu intru in detalii, putem avea doua categorii de consumatori. Prima categorie/scop medicinal, persoane cu anumite afectiuni ex dureri cronice in boli terminale, anxietate, depresie, Parkinson, epilepsie si altele. Si cu scop recreativ, probabil la clasa asta te referi. Aici din propria experienta, consumator ocazional ( in mod legal ->Olanda, tin sa specific pentru persoanele cu grimase care nu au vazut iarba in viata lor si isi dau cu parerea), efectul euforic se poate simti,, asemanator,, ca si in cazul consumului de alcool insa fara a include efectele secundare. Acum din efectele pe care le consider eu nocive ca si in cazul fumatului, pot aparea anumite afectiuni pulmonare in cazul consumului pe termen lung daca se vorbim de fumat. Scaderea productivitatii si afectarea starii cognitive in momentul de,, high,,.

| Frank51 a răspuns (pentru AlinMrs):

Aici nu vorbim de argumente pro contra. Ne-am dat cu parerea legat de dependentii de substante. Am pus in doua categorii, si am spus care este parerea mea, cei dependenti sunt foarte slabi

| AlinMrs a răspuns (pentru Frank51):

Esti total irelevant, ca sa ajungi la o concluzie trebuie sa argumentezi, simplu. Nu tin sa denigrez dar nici sa fiu contra consumului de substante canabbinoide atat timp cat se produce intr-un mediu legal. Strict despre asta am vorbit si nu altele ca sa nu deviem de la subiect.Acum ai adus tu in discutie ca detesti persoanele consumatoare de alcool, fumatori si altete. Dupa care ai spus, sa fumezi din placere si mergi o data pe an la aparate pare oky.Esti in contradictie, negare si nu are logica.

| Frank51 a răspuns (pentru AlinMrs):

E greu de inteles.
Am zis ca sunt slabi, nu ca ii detest.
Da, inca sustin consumul de placere cu masura.
Nu vad contradictia.

| AlinMrs a răspuns (pentru Frank51):

Ai zis ca ai aceiasi parere despre persoanele fumatoare, dependente de aparate. Da excluzi persanele care fumeaza din placere si cei care merg la aparate, da o data pe ab. Aici e contradictia si nu are logica ce spui.

| AlinMrs a răspuns (pentru AlinMrs):

O data pe an*

| Frank51 a răspuns (pentru AlinMrs):

Nu e nici-o contradictie, sunt 2 tabere complet diferite. Dependentii nu pot sta fara tigari, alcool, substante, iar ceilalti stau bine mersi si incearca doar la ocazii. Nu stiu cum sa iti mai explic, cred ca si un copil de 12 ani intelegea din prima.

| AlinMrs a răspuns (pentru Frank51):

Pai si fumator din placere nu tot dependent e? Dupa vum am spus nu ai nici o logica si sunt mai mult decat capabil sa inteleg si sa dezbat un subiect atata timp cat e inteligibil.

| Frank51 a răspuns (pentru AlinMrs):

Intre fumator de placere si depedent de tigari este o diferenta uriasa. Poate nu am explicat destul de bine(desi mi se pare ca da).

Prin fumator de placere imi imaginez o persoana care fumeaza 2-3 tigari la cateva zile, saptamani, si care nu are o problema daca trebuie sa se lase.

Prin dependent de tigari, ma refer la persoana care fumeaza un pachet pe zi, si nu se poate lasa indiferent cat ar incerca, cei din categoria asta nu mai fumeaza din placere, ci din dependenta.

Este valabil si la celelalte substante, sper ca ma intelegi acum.

| AlinMrs a răspuns (pentru Frank51):

Prin fumatul pasiv/ social smoke cum ii mai spune englezul, se rezuma la cateva tigari in anumite conditii. Atunci cand iesi in club si fumezi, in anumite cercuri sociale sociale, sau la o cafea de ex presupun ca la asta te-ai referit si da am inteles acum.

| Sofer a răspuns:

Inc-o data, inc-un fum paseaza jointu`...
Tre' sa stii pontu...Marijuana
Lumea e a mea!
Mai trag un fum frate sunt fericit.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Îmi place de mine.

| Apokales a răspuns:

Din cate stiu marijuana nu este un drog care sa creeze dependenta, nu este considerat un drog periculos. Am aceiasi parere pe care o am si pentru fumatorii obisnuiti, au un viciu scarbos.

| MaryMaria333 a răspuns:

Depinde de persoana si de cat consuma. Aia cu experienta o iau razna de tot incepatorii doar pana tine efectu. Partea buna ii cum is ametiti si uita de pacate,
aia rea ii cum nu prea stiu ce fac, prin urmare s'or petrecut multe nenorociri din cauza unor buruieni arse laughing)) Multi ajung ori la parnaie ori la 2m sub pamant de ce de nesaturati ce is!

| AlinMrs a răspuns:

Sunt oameni de treaba in general?‍♂️

| sadrian46 a răspuns (pentru AlinMrs):

Fericirea artificială este rai la purtător. Ai ajuns deja în rai, ești un fel de mort care arată ca un om, dar e deja ajuns pe lumea cealaltă.
Deci în general, de treabă, iar în curând buni de nimic.

| AlinMrs a răspuns:

Deci in concluzie ma raportez la raspunsul meu simplist, sunt oameni de treaba. laughingwinking

| mitzok a răspuns:

Mi se par la fel ca toti ceilalti.

| DeeaCarmen a răspuns:

Nu îmi plac

| Konstantin2020 a răspuns:

Caută fericirea unde nu o pot găsi.