| ioana_9187 a întrebat:

Am o intrebare. Ce sa fac sa adorm? De obicei ma pun in pat la ora 22.00 pentru ca imi este somn, dar nu pot sa adorm. Se face ora 1 si eu nu dorm. Ce pot sa fac? Ma trezesc dimineata si sunt obosita toata ziua. Va rog dati-mi niste sfaturi. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O alimentaţie echilibrată, multă mişcare şi seara înainte de somnic un ceai de tei sau un pahar de lapte dulce.
Pa, pa.

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pentru insomnie sunt ceaiurile de tei foarte eficiente.Incearca si ceaiul numit''Somn Linistit''. La mine a dat roade si am scapat de insomnie.De obicei cand nu faci multa activitate intr-o zi nu poti sa adormi deoarece nu esti foarte obosit, pune-ti muzica relaxanta sa te linistesti si sa adormi, citeste ca sa poti fi obosit si sa adormi.De obicei organismul doarme cand este necesar pentru el si cand poate nu cand i se impune.La mine a mers cu ceaiurile.Sanatate

| Ana a răspuns:

Incearca sa citesti o carte cand te pui in pat.

| rain a răspuns:

Fa sport in timpul zile, consuma-te.

| iasminhappypills a răspuns:

Pey incearca sa faci inainte de culcare ceva ce necesita putin efort sau o baitza fierbinte care sa te moleseasca...bine nu de fiecare data dar cred ca odata e indeajuns. fa un program si incearca sa-l respecti. Poate e vorba si de o problema medicala, stres si ar fi bine sa vorbesti si cu un doctor. Dar asta sta si in subconstientul tau, asculta muzica, inchide ochii si gandeste-te la toate tampeniile care iti vin in minte si nu-ti zi incontinuu ca nu poti dormi, din contra. Si eu am avut problema asta, dar a trecut odata cu timpul, acum nu mai pot sta ca ma apuca somnul. Incearca in week-end sa te trezesti mai devreme

| macgyver a răspuns:

Daca zici ca te culci in jur de ora 22. 00, fa bine si in jurul orei 21. 30 bea o cana de lapte caldut cu o lingura de miere. Este un remediu pe care l-am incercat si care a dat roade. Incearca-l! Nu ai nimic de pierdut.