| smaly a întrebat:

Am o întrebare destul de ingrijorătoare.
În urma cu un an am acut un accident în urma careia am rămas fara un organ. fara SPLINĂ. deci pe net nu am gasit multe despre organ cît si medici nu au spus prea multe.Mă simt ft bine fac sport,alerg la paralele si bara mă ocup, dar vreau sa llec la secția de lupte din now...caci înainte de accident am umblat 3 luni, nu înțeleg dacă pot sa ridic gretati mari ...sa ma bat pe ring?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Deliiiia a răspuns:

Scoaterea splinei face ca organismul sa nu mai beneficieze de functiile sale se poate insoti de urmatoarele efecte secundare:
Risc crescut de infectii
Cresterea numarului de leucocite
Cresterea riscului de formare de cheaguri (tromboze)
Cresterea numarului de trombocite

Si acum functiile splinei sunt urmatoarele:

Contribuie la reglarea circulatiei celulelor sangelui pe care il filtreaza, retinand unele elemente straine (microbi, paraziti, cheaguri) sau globulele rosii imbatranite sau deteriorate. De aceea splina se imbolnaveste si se poate mari in bolile de sange, infectii sau boli parazitare. Sangele ajunge la splina din intreg sistemul digestiv, iar de la splina merge in mare parte in ficat, de aceea cele doua organe se imbolnavesc impreuna frecvent, iar splina se mareste in ciroza hepatica
Contribuie la apararea imuna a organismului. De aceea splina se mareste in bolile autoimune
Stocheaza sangele si il pompeaza in vasele de sange la efort (de aceea apare durerea de efort in zona splinei)

În concluzie, splina are mai mult rol in imunitate si efortul fizic moderat e acceptat.

| smaly explică (pentru Deliiiia):

Mrs mult si scuze de greselile gramaticale, ma grabeam.

2 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta, dar cred ca cariera ta de sportiv este incheiata din pacate, te supui la niste riscuri prea mari, este sanatatea ta la mijloc si nici medicul nu cred ca iti a aprobare.
Chiar imi pare rau, forta.