| Ada477 a întrebat:

Bună. Am o întrebare. Eu am stat o săptămână într-o garsonieră și aveam scăpări de gaze în bucătărie. Astăzi au venit cei de la gaze și le-au oprit. Dar pe mine mă îngrijorează că am stat o săptămână aici fiind scăpări de gaze și am realizat târziu. Întrebarea mea este daca până acum n-am pățit nimic de la gaze mai pot păți ceva acum? Am auzit că sunt extrem de periculoase, poți și să mori de la ele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gaz metan exista si in aerul inspirat, dar in cantitati mici.
Daca n-ai murit de gaze cand au curs, atunci nu vei mai pati de asta nimic.
De murit, toti murim candva...

| sierra1 a răspuns:

Dacă tu ai scris textul ăsta și nu l-ai dictat cuiva, tu fiind la reanimare, n-ai nici pe dreak!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mai poți păți nimic acum. Mirosul pe care l-ai simțit apare începând de la o concentrație extrem de mică de gaz, care nu are cum să te afecteze.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Ada477):

Se numește mercaptan, se adaugă la GPL, gazul care îl folosești în bucătărie, în cantități infime, el miroase.

| RobertMoon a răspuns:

Nu mai ai ce patii acum, deci stai linistita. Probabil nu erau scăpări atât de puternice și cum spuneai ai ținut geamul deschis, altfel chiar daca erau scăpări mic se adunau și da, după cum zicea cineva, ori te asfixiai în somn, ori se putea produce o explozie. Bine că ești bine.

| Vântulalb a răspuns:

Daca in saptamana asta nu ai ajuns intoxicat cu gaz la urgente, ai scapat. Cred ca ai tinut geamul deschis. Pe viitor, mare atentie! De la gaz poti muri in doua feluri: intoxicat sau explozie si ars.

Răspuns utilizator avertizat