| marinelaaaaaaouowoeo a întrebat:

Buna am o întrebare, mama mea are la picior drept rupta de ligament și de menisc din cauza la cum a căzut pe scării. Dar faza interesantă e ca poate sa meargă bine mersi pe piciorul ala, poate sa l îndoaie ca și n ar avea nimic. Nu are dureri deloc doar seara puțin când se pune in pat. Cu toate cunoștințele cu care s-a întâlnit cu ea sau mirau la cum poate sa meargă pe piciorul ala ( normal se zice ca ai dureri de vine sa mori la ruptura de menisc și de ligament ). Voi ce ziceți de aceasta minune? Ps ( sunt curioasa la ce o sa zică doctorul pentru asta )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine i-a pus diagnosticul? Poate nu are ruptura de menisc si ligament, a fost la medic i-a facut o radiografie?

| marinelaaaaaaouowoeo explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da a fost la medic, și făcut un RMN la picior și are cele rupturi pe care le am menționat

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca nu a fost la doctor, de unde stie ca e ruptura?

| Sistemulxxl a răspuns:

Daca avea meniscul si ligamentul rupt nu putea merge.

| marinelaaaaaaouowoeo explică (pentru Sistemulxxl):

Pai și a făcut RMN Ul la picior și are cele doua rupturi pe care le am menționat, și da poate merge pe picioare

| Drake21 a răspuns:

Radiografie se baga in ghips o luna dupa iar radiografie si daca e totul bine aia e

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Nu e nici o minune, se lucreaza si cu piciorul in ghips dar m ai greu

| marinelaaaaaaouowoeo explică (pentru Drake21):

N ai înțeles ce am zis, are ligamentele rupte și meniscul și ea poate merge bine mersi pe picior, unde i logica cu ghipsul?

| Drake21 a răspuns (pentru marinelaaaaaaouowoeo):

rolling on the floor ok