| Nana30 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei ce au sau au avut aparat dentar fix.Cand ti-l monteaza doare? Ce aparatura foloseste? Eu nu am nevoie de el fiindca am dinti strambi sau ceva de genul asta, dar mi-a spus ca imi trebuie sa imi "astupe" gaura unei masele extrase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă dinţii tăi nu au "defecte", atunci NU ai nevoie de nici un aparat dentar!

"Scuza" cu aparatul dentar "pentru a astupa gaura maselei" este DOAR pentru ca medicul respectiv să facă ceva bani în plus!

Aparatul dentar fix NU poate „astupa" gaura rămasă în urma unei extracții - vezi cum arată aparatul la linkul :
http://www.google.ro/......tp?/search

Pentru acea "gaură" rămasă în urma extracţiei măselei respective se poate pune o măsea "falsă"/implant dentar...

Toate cele bune.