| emaalexandra97 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care au avut sau au aparat dentar fix.cand l-ati cumparat, cat ati dat pe el? puteti sa vi-l dati jos atunci cand va spalati pe dinti? cum vi la pus(de durut stiu ca nu doare, dar ce va facut ca sa vi-l puna?), si cel mai important, daca v-a lasat sa va alegeti modelul dorit.si eu trebuie sa-mi pun aparat dentar si sunt foarte curioasa sa aflu aceste raspunsuri. puteti sa-mi spuneti daca avea aparat dentar asa? :
http://www.stomalux.ro/......eramic.jpg imi doresc foarte mult sa port un aparat dentar care seamana cu cel din linkul de mai sus. unde as putea gasi sa cumpar modelul acela?(in afara de vreo comanda de pe net). v-as multumi foarte mult daca mi-ati raspunde la toate intrebarile, si bineinteles ca

Răspuns Câştigător
| yoou17 a răspuns:

Sall.eu am avut aparat fix si l-am purtat 2 ani si jumatate. aparatul de pe link este din ceramica pentru ca este culoare dintilor (cel din ceramica costa mai mult decat cel metalic si este si mai greu de intretinut deoarece se pigmenteaza daca mainci alimente mai colorate ) cand ti-l pune nu simti nimic mai intai iti inlatura o pelicula cu o periuta speciala si apoi ti-l lipeste( este logic ca nu il poti da jos cand te speli pe dinti deoarece fiecare breackhet este lipit de un dinte ) te speli cu el, mananci cu el ...etc pur si simplu. primele zile vei avea o senzatie ciudata dar o sa te obisnuieste. aaa si sa nu uit, o sa te doare ffffffff tare in primele saptamani de nu o sa poti manca nimic (nu vreau sa te sperii) dar dupa ceva vreme nini nu-l mai simti. eu am dat parca 32 de milioane pe el, dar merita adica te chinui dar este mai eficient decat cel mobil. daca vrei aparat fix ceramic(ca cel din link) trebuie sa-i spui dentistei.eu am avut pe arcada de sus ceramic si pe cea de jos metalic.

P. S sper ca ti-am fost de folo. daca mai ai vreo nelamurire trimite mesaj si iti raspund. :*(funda) big grin