| Millis a întrebat:

Am o intrebare pentru femei in legatura cu menstruatia. Este foarte ciudat deoarece mie noaptea imi curge mai putin iar ziua mai mult [nu folosesc absorbante de noapte, noaptea], oare de ce? mie imi vine destul de mult; ce tip de absorbant ar trebui sa-mi achizitionez, eu folosesc cele noi de la always, cu portocaliu, nu stiu cum se numesc scuze, nu stiu daca sunt bune alea. Oricum ati putea sa-mi explicati cum sa stau pe scaun sau in pat sa nu ma patez, deoarece tot imi curge in spate si imi ajunge pe chilot, va rog sa-mi raspundeti multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Dacă întrebarea este pentru femei, şi nu pentru fete, sau adolescente, atunci eu ţi-aş spune că mai există şi ob-uri, iar pentru mai multă siguranţă mai poţi folosi şi un absorbant mai uşor(mai subţire).

| Millis explică (pentru faramatania):

Sunt adolescenta [14] nu pot folosi subtiri deoarece imi curge mult, nu folosesc ob-uri deoarece am spus imi curge mult, trebuie sa i-mi cumpar mai mari.

| faramatania a răspuns:

Atunci foloseşte Tampax-uri, aşa cum ţi s-a explicat puţin mai sus(cele XL).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. tampoanele libresse normal sunt cele cu care nu m-am mai patat. nu am o anumita pozitie de stat pe scaun, dar noaptea dorm pe burta ca sa nu ma patez. sper ca te-am ajutat.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Este normal ca fluxul de sange sa fie mai scazut noaptea.
Cat despre faptul ca te patezi, probabil ca nu ai gasit inca absorbantele care ti se potrivesc cel mai bine. El folosesc libresse de exemplu, sunt singurele care imi plac si in lipsa lor, always.

| DDoctorita a răspuns:

Faptul ca noapte curge mai putin nu are nici o legatura cu absorbantul.

Depinde cati bani ai sa cheltuiesti iti cumperi unele sau altele. Eu personal folosesc Tampax, pur si simplu pentru ca imi plac mai mult.

Pentru a rezolva problema cu patarea, iti recomand sa iti cumperi unele mai mari, exista diferite marimi, iale pe cele XL. =)