| anonimulmut a întrebat:

Am o întrebare pentru fete!
Sunt fata și am 14 ani iar când nu sunt pe stop, in unele zile am o chestie albă pă chiloți care miroase oribil și vreau sa mai întreb cum este la ginecolog! Nu am curaj sa vorbesc cu mama, parca nu a fost fata! Nu ma înțelege deloc! Și nici nu am cum sa merg la un ginecolog fără ea! Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ti se intampla este perfect normal si nu trebuei sa mergi al giencolog pentru atata lucru, pentru ca sunt scurgeri vaginale, perfect normale la orice fata/femeie, de la adolescenta pana la menopauza.
Abundeta si consistenta scurgerilor vaginale, depidne de anumite zile din luna, cand se produce ovulatia, cand ai perioada fertila sau infertila.
Spalarea exterioara a organelor sexuale se impune de 2 ori pe zi, cu apa calda si sapun. Schimbatul chiloteilor de asemenea, este o obligatie zilnica, ca si dusul corporal facut zilnic iarna si de 2 ori pe zi, vara.
De acum, esti fata mare si trebuie sa intelegi ca igiena joaca un rol foarte important in viata ta!

| anonimulmut explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc! Dar mai am întrebări!
Eu ma irit de la săpun in zona intimă iar dacă ma spăl cu ala simt ca tot am rămas murdara!
Și dacă port absorbante zilnice e bine?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimulmut):

Foloseste sapun pentru zona intima sau sapun de bebelusi, ca nu irita deloc si spalatul zilnic este obligatoriu pentru o fata.
Nu poti purta absornbante fara sa te speli, ca se imbranzeste pasarica, si te iriti.

| Adry05 a răspuns (pentru anonimulmut):

Nu e ok sa porti chiar zilnic
https://www.unica.ro/nu-sanatoase-absorbante-zilnice-42866
Doar eventual in perioadele cu scurgeri mai abudente, din alea subtiri de zi care-s doar o fasie (protejslipuri)