| PisikaThaa a întrebat:

Am o intrebre urgenta si sper sa o cititi. De vreo 3 luni imi apar pete de tot felul pe chiloti.(Albe,transparente și puțin lipicioase,si cred ca de vreo doua ori maronii-visnii). Nu le am de pe o zi pe alta,intr-o zi am, si celelate 4 zile urmatoare am, iar peste 4 zile nu le mai am, iar mai imi apar peste vreo 2-3 zile - exemplu. (nu e intotdeauna asa). Uneori am si dureri(de burta, de sani si senzatie de rau) Mentionez ca am 11 ani si ma enerveaza chestia asta. P.S. Nu mi-a venit menstruatia pana acm. Ajutiir, plz.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Sunt scurgeri vaginale, sunt perfect normale. De asemenea ar putea fi un semn ca urmeaza sa-ti vina menstruatia. Foloseste din aceastea cat timp ai scurgeri :
http://www.libresse.ro/produsele-noastre/galeria-de-produse/?category=, de la al 3-lea rand in jos. Le gasesti in hipermarketuri. Poti sa le folosesti zilnic, nici nu le simti.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Scurgerea vaginală alb-gălbuie despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.
Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune!

| 2749764830 a răspuns:

Exista sanse de 90% sa se apropie menstruatia, fi pregatita. Funda happy?

| PisikaThaa explică:

Multumesc tuturor:**