| SoreLove a întrebat:

Am o maare problema. Deci am amigdalele plinde de puroi si destul de mari. iau tratament de vreo 4-5 zile. Credeti ca pana de revelion imi vor trece?! Ce metode stiti pentru a-mi trece mai repedee? Oricum si-au mai dat drumul, nu ma mai dor chiar asa tare ca inainte, si pot sa inghit. dar puroiul este destul de mare. Si chiar nu as vrea sa stau asa de revelion sadsadsad ajutati-maaaa va rooooog.puppy dog eyes dau funda si vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Daca iei deja antibiotic mai ai rabdare iti va trece cu siguranta in cateva zile! Abcesele de puroi se retrag cu tratament in 7-8 zile!

1 răspuns:
| Corina a răspuns:

De obicei, tratamentul cu antibiotic in cazul amigdalitei pultacee este de 10 zile. De obicei se recomanda Klacid sau Zinat. Pe langa antibiotic se recomanda si nurofen pentru a scadea inflamatia, eventual temperatura. Pentru durerea de gat iti recomand din proprie experienta Decasept cu propolis sau, daca ai in casa, tinctura de propolis. In rest, trebuie sa ai rabdare ca sa-si faca antibioticul efectul. In cazul in care nu cedeaza la antibioticul folosit, medicii recomanda penicilina injectabila. Eu sper sa nu ajungi la ea. In rest iti doresc sanatate maxima si sarbatori fericite!