| SoreLove a întrebat:

Am amigdalele PLINE de puroi si sunt umflate. ma doar tare cand incerc sa inghit. cu toate ca iau o gramada de pastile de vreo saptamana, tot nu si-au facut efectul aproape deloc. Ce credeti ca ar trebui sa fac sa imi treaca mai repede?! va rog mult ajutati-maaa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa mergi la medic. Daca pastilele nu isi fac efectul, poate iti da ceva mai tari sau injectii. Fugi la medic!

| MyObsession a răspuns (pentru EmaS):

Trebuie să îşi scoată amigdalele, are destule motive.
Dacă face injecţii mai mult rău îi fac.
Sunt prea tari pentru imunitate. Dacă nu rezistă injecţiilor cu antibiotice efectu e fatal pentru tipul ăsta de oameni.

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la medic pentru exudat faringian si tratament corespunzator. http://www.i-medic.ro/boli/amigdalita-sau-angina

| IMC90 a răspuns:

Daca nu cedeaza la tratamentul antibiotic esti suspecta de mononucleoza infectioasa (mai ales daca ai ganglionii mariti)
Mergi inca odata la medic.