| anonim_4396 a întrebat:

De 2 zile ma doare foarte tare gatu s-au umflat amigdalele sau am puroi. Deabia pot sa inghit. Ajutati-ma cu un sfat big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca ai puroi, trebuie obligatoriu sa mergi la medic.Nu este cazul sa ma stai ca se poate ajunge la complicatii mai mari.Sanatate!

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Buna,daca ai cumva amigdalita pultacee(adica puncte albe pe amigdalite) nu o vei trata in veci cu produse naturiste sau mai stiu eu cu ce leacuri babesti.Du-te la doctor, la orl, si o sa-ti dea antibioticul(numai daca este cazul) de care ai tu nevoie. Du-te nu mai sta! multa sanatate iti doresc

| camryn a răspuns:

Sfat:
1. Consultatie ORL.
2. Daca ai o infectie, atunci n-ai cum sa scapi fara antibiotice, mai sigur si mai eficient, injectabil. Dar inainte de asta trebuie sa faci un exsudat faringian, ca sa se stabileasca tipul germenului care nu-ti da pace si sa ti se dea tratamentul conform cu antibiograma.
Multa sanatate!

| angel74dm a răspuns:

O linguriţă de miere de albine, de trei ori pe zi.

| crisbebe a răspuns:

Poti sa incerci cu trachisept ca mie una imi trece imediat sau daca nu ai farmacie prin apropriere uite un sfattongueune lapte la incalzit si pe urma pune-l intr-o cana si peste el pune un ou care l-ai batut(fara albus)si pe urma il bei si sa stii ca are un gust bestial chiar daca laa prima vedere crezi ca are unul oribil asa am crezut si eu dar e bun si iti trece si durerea dar important e sa fie incazit laptele si oul sa fie bine separat de albus si bine batut si dupa ce le-ai pus intr-o cana sa le amesteci sau miere de 2-3 ori pe zi dar asa iei trachisept sau daca e mai grav poti sa te duci la doctor sau la farmacie si sa ceri cv pentru dureri in gat dar sa spui ca ai si puroi si ce mai ai uh pe acolo

| boombonica a răspuns:

Sau esti racit ca si mine