| Anca_9126 a întrebat:

am o mare broblema
Mi'a iesit o umflatura mare, rosie si tare pe barbie si ma doare rau
nu stiu ce este... seamana cu un cos imens care inca na copt da parca sa zic ca cu 2 zile in urma ma muscat ceva cred ca un tantar urm zi am simtit o oarecare durere in acea zona da' n'am dat imp si 2 zile mai tarziu ma trezesc cu ditamai umflaturacrying
e din cauza acelei piscaturi (nu stiu ce a fost sig nu paianjen sau furnica)
sau e un cos?
si ce sa fac ca sa treaca mai repede?
plzzz hellp sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Poate fi o reacţie alergică la veninul acelei insecte sau un furuncul. Consultă un dermatolog sau măcar fă în aşa fel ca să te vadă o farmacistă (în mod normal va şti ce să-ţi recomande)! Nu mai aştepta, că se poate agrava! Şi nu vorbim despre orice zonă, ci despre faţă (!). E important pentru tine să ai o faţă curată pe viitor, fără urme. Este? Ok, atunci fuga la doctor, nu mai sta!

| Whittyfluffy a răspuns:

Poi daca e cos mai asteapta!happyO sa ti se coaca si dupa il storcihappyDar daca e umflatura de la o insecta trebuie tratata cu o crema sau poate cine stie poate este un negstraight faceNu-mi pot da seama dar pentru orice eprecautie da-ti cu o crema happyApp. Anca ma cheama si pe minewinking