| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema cu rosul unghiilor. Le rod partile albe pe nesimtite.Si in plus, am piele de langa mereu rosie si zgariata.Am citit de multe metode de a ma descotorosi, cum ar fi unghii false.etc.dar sunt baiat, iar altele, cum ar fi mestecatul gumei si spartul semintelor sunt ori nesanatoase, ori inpracticabile, din moment ce sunt la scoala.Deasemenea,mai am o problema cu scobitul in nas, foarte enervanta si aceeia.Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Exista un medicament pentru obsesii, ticuri si alte minunatii din acestea numit Haloperidol dar se elibereaza numai cu prescriptia medicului. Daca vrei sa inlaturi si simti ca trebuie cu orice pret du-te la un psihiatru si explica-i daca nu da cu ceva amar pe unghii, degete si nu o sa-ti mai placa.laughingCu vointa poti sa scapi de ticuri. E bine ca le-ai depistat ca fiind ticuri.Acum tot ce trebuie sa faci este sa le inlaturi si sa nu iti mai faci ritualul

3 răspunsuri:
| MoreTime a răspuns:

Pentru scobitul in nas iti poti taia degetelebig grin
Iar pentru rosul unghiilor iti poti taia dintii cu flexu

| Drunkenhearts a răspuns:

Mestecatul gumei este nesanatos, deoarece tu mesteci iar stomacul crede ca va veni mancare si incepe sa se,, digere,, singur, iar spartul semintelor nu este nesanos dar ar fi mai bine sa le spargi cu mana deoarece smaltul dintilor se poate strica de la spartul semintelor in exces

| stejarandrey a răspuns:

Tine. ti mainile in buzunar...
smug
si o sa te dezobishnuiesti
tongue