| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema foarte frecventa.Imi rod unghiile.Imi rod doar extremitatile lor, desi am probleme si cu pielea din jurul lor, fiind mereu rosie si ranita.Probabil din rosul unghiilor s-a desprins si zgarierea pielii invecinate.Am citit despre numeroase oje, unghii false, manichiuri si altele... dar eu sunt baiat! Iar rezolvarile de genul mestecatul gumei sau spartul semintelor nu se aprica tot timpul din cauza scolii(unde, de plictiseala obisnuiesc sa ma uit la profesor si el la mine cu mana pana la cot in gura). Deasemenea mai am alt tic nervos, si anume scobitul in nas, despre care nu am facut cercetari.Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Exista un medicament pentru obsesii, ticuri si alte minunatii din acestea numit Haloperidol dar se elibereaza numai cu prescriptia medicului. Daca vrei sa inlaturi si simti ca trebuie cu orice pret du-te la un psihiatru si explica-i daca nu da cu ceva amar pe unghii, degete si nu o sa-ti mai placa.laughingCu vointa poti sa scapi de ticuri. E bine ca le-ai depistat ca fiind ticuri.Acum tot ce trebuie sa faci este sa le inlaturi si sa nu iti mai faci ritualul.

| Daisy. a răspuns:

Exista o oja transparenta amara pentru cei care isi rod unghiile...cauta la farmaciehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauzele rosului unghiilor pot fi multiple:stres, plictiseala, anxietate...sau e doar un tic nervos

Cere la farmacii, exista o solutie transparenta care se aplica pe unghii, are un gust foarte neplacut si astfel nu-ti mai vine sa le rozi.

In plus, gandeste-te ca iti strici si dintii si unghiile. Poate guma de mestecat te poate ajuta... daca simti neaparat nevoia sa rozi ceva laughing

Controleaza-te...stiu ca e greu, dar...vezi si tu...si cu scobitul in nas... daca te mai apuca si prin spatii publice, e penibil rau, nu-ti sta bine defel.Sunt sigura ca daca iti propui, ai sa reusesti sa scapi de obiceiurile astea.Succes!