| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o mare problema de vreo 2-3 zile. Este si penibila in acelasi timp, insa mi-e teama ca ar putea fi ceva grav desi sper ca nu si ma gandeam ca m-ar putea ajuta cineva pe aici.
Deci, de 2-3 zile mi-a aparut un fel de cos in interiorul vaginului. Ma durea in momentul in care il atingeam, dar nu inteleg cum putea sa apara din moment ce este si intr-o zona mai adanca, ca sa spun asa. Astazi am observat putin sange pe degetul meu dupa ce l-am atins si am incercat sa il storc. A iesit sange cat am incercat si pana la urma am simtit cum s-a micsorat. Cu toate astea inca este acolo evident si se simte intr-un fel ciudat, pe langa faptul ca parca acum ma doare putin mai rau daca este atins.
De asemenea, nu am facut absolut nimic care ar fi putut sa ii provoace aparitia, cum ar fi sa ma dau cu o lama pe acolo sau ceva, tocmai pentru ca am spus ca este o zona mai adanca unde nu creste nici macar un fir de par.
Deci, cum se putea sa apara un cos fix intr-o zona ca asta? Am rezolvat ceva daca am incercat sa il storc sau am facut mai rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Mă mir că nu ai primit niciun răspuns -mai ales din partea sexului feminin.
O astfel de problema se rezolvă la un cabinet de ginecologie.

| Catrice a răspuns:

Cred ca era ok sa mergi la ginecolog.

| Floridori a răspuns:

In interiorul vaginului sau la intrare in vagin, pe interiorul labiilor ori la nivelul vestibulului etc?
Depinzand de unde este localizat, poate fi un cos vaginal, un abces al glandelor Bartholin sau Skene, o leziune cauzata de vreo infectie sau BTS etc.

Daca ai fi mai specifica cu pozitionarea, ar fi mai simplu de dedus ceea ce ar putea fi si daca a fost bine sau rau daca l-ai spart.
Dar daca ai spart, trebuie curatata toata infectia, macar...

| 400001365 a răspuns (pentru Floridori):

Este langa intrarea in vagin. Dar am mai incercat acum sa ating cosul ala si nu ma mai doare deloc, banuiesc ca asta nu poate insemna decat ca o sa-mi treaca complet acum, nu?

| Floridori a răspuns (pentru 400001365):

Daca ai curatat zona bine, este posibil sa treaca de la sine.Cel mai probabil a fost un mic abces al glandei Bartholin (daca era pe laterala intrarii vaginului cumva) sau Skene (daca era pozitionat putin mai sus, inspre orificiul uretrei).
Incearca sa iti faci igiena normal si sa nu aplici produse cosmetice in zona vulvei. Daca poti, poarta lenjerie de bumbac macar pana esti sigura ca s-a vindecat complet.

| Denila123 a răspuns:

Cred ca era ok sa te speli cu ceai de musetel

| yooshi a răspuns:

Te rog eu mergi la ginecolog si nu te spala cu nimic in interior cum a spus persoana de mai sus.