| LorenxG a întrebat:

Am o mare problema! Va rog sa imi spuneti cum sa ma ingras 5 kg într-o luna! Sunt foarte slaba si cam înaltă ???? crying(
Am auzit ca daca faci sport o sa faci si muschi dar mi-e frica sa nu slăbesc si mai rau. Daca merge dupa cat timp se vad rezultatele?

Va rog cat mai repede!

DAU FUNDA!

P. S. :scuzati greselile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Sportul si in general efortul fizic tonifiaza muschii in orice caz, nu te va face sa slabesti ci dimpotriva, va favoriza cresterea. Acum depinde si ce efort faci, cardio si alergatul de obicei ajuta la slabit.
Conteaza si dieta, cel mai eficient (parerea mea) ar fi sa ai mese echilibrate, de preferat mai multe intr-o zi (3 sau chiar 4) cu aport mai mare de vitamine (B12 in principal), proteine si grasimi benefice/sanatoase.
Lactatele ajuta (lapte, iaurt cu 2% grasime sau mai mult fara griji, iaurtul se digera usor si nu are efecte negative decat in cantitati foarte, foarte mari, branza/cascaval, etc.), ouale indiferent de modul de preparare fiind bogate in proteine, carnea slaba (de pui sau de peste) iar e foarte utila, pestele contine grasimi omega 3 si 6 benefice si e bun si pentru altele. Semintele iar ar fi o idee (de floarea soarelui, chia, in) sau nucile/migdalele. Ciocolata neagra (75%-95% cacao) ingrasa, dar intr-un mod util.
Din nou, de pus 5 kg intr-o luna e usor, se poate si mai repede dar de preferat ar fi sa te gandesti bine ceea ce mananci fiindca mai greu va fi sa te mentii si dupa acea luna (daca asta intentionezi), si sa ai o limita, cantitatea conteaza si surplusurile de grasimi nesanatoase si alte resurse nocive nu te vor ajuta. De asemenea indigestiile si arsurile stomacale nu sunt bune deci evita fast-food, mancarurile foarte picante, prajelile si carnea in exces.
Efectele exercitiilor fizice se vad de obicei dupa o saptamana-doua cel putin, asa ceva nu se obtine instant, peste noapte, asa ca eu m-as gandi mai bine tactic decat "cat mai repede". happy

1 răspuns:
| Jouliete a răspuns:

In primul rand mananca mancari cu multe calorii si paine, carne, sunca, paste dar si dulciuri.Si daca mananci destul si nu depui foarte mult efort caloriile nu sunt arse si astfel adaugi kilocalorii.
Asta daca nu vrei muschi, findca daca vrei, trebuie pe langa toate astea sa mergi la sala sau sa ridici greutati acasa.