| invalidename a întrebat:

Am și eu o problema cu o masea, s-a umflat, are și puroi inauntru, iau pastile pentru așa ceva de câteva zile, am luat până acum 26 de pastile de amoxacilină și niciun fel de rezultat. Este foarte dureros, s-a cam intins umflatura, de abia pot sta cu capul pe perna.
Daca mă duc la dentist ce o sa-mi faca? Nu as vrea sa fie foarte dureros.
Va rog sa va dati cu parerea mai jos in comentarii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Dentistul o să încerce să elimine punga de puroi, să-ți curețe și să-ți prescrie un tratament corect. Este posibil să doară un pic, dar cu siguranță durerea va ceda imediat după vizita la dentist.

Și oricum durerea pe care ți-o produce dentistul este nimic față de coșmarul pe care-l vei trăi dacă nu mergi.

8 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Păi dacă deja este foarte dureros de câteva zile, iar umflătura s-a extins, ce mai contează cât de dureros o să fie la dentist? Important este că dentistul te tratează și scapi de durere. Nu cred că ești conștient de pericolul extraordinar pe care-l prezintă o infecție netratată, mai ales una în zona aia. Mergi la dentist ASTĂZI.

| invalidename explică (pentru johnnny123):

Dar dentintistul ce o sa-mi faca oare?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru invalidename):

Salut! Daca ai puroi si este maseaua umflată dentistul nu i ti poate face nimic, i tida alt tratament, cu antibiotic, augmentin sau tetraciclină pastile, du te fara frica la dentist, si fa ti o radiografie panoramică la dinti sa vada medicul exact ce ai, daca esti din Bucuresti, in zona unirii se fac radiografii panoramice, 100 lei te costă.

| invalidename explică (pentru johnnny123):

Acum e o problemă, din partea cu puroiul mi-a curs niște sânge de culoare închisă, dar puțin. Este de bine sau de rau asta?

| johnnny123 a răspuns (pentru invalidename):

Omule, eu nu sunt dentist, și chiar dacă aș fi nu aș putea să pun diagnostice pe internet. Ți-am mai spus și acum 6 ore, du-te la dentist.

| johnnny123 a răspuns (pentru invalidename):

Dentistul o să încerce să elimine punga de puroi, să-ți curețe și să-ți prescrie un tratament corect. Este posibil să doară un pic, dar cu siguranță durerea va ceda imediat după vizita la dentist.

Și oricum durerea pe care ți-o produce dentistul este nimic față de coșmarul pe care-l vei trăi dacă nu mergi.

| Laver_Edi_1997 a răspuns:

Ai facut o greseala sa iei pastile singur. Trebuia sa te duci la dentist de cand a inceput sa se umfle. Normal este sa te duci in fiecare luna la control. Dar noi romanii ne ducem cand ne doarelaughing

| invalidename explică (pentru Laver_Edi_1997):

Asta e. Acum e o problemă, din partea cu puroiul mi-a curs niște sânge, dar puțin. Este de bine sau de rau asta

| sadrian46 a răspuns (pentru invalidename):

Nu a curs sănge ci puroi, ca să scapi de umflătura prea mare.