| Florazul15 a întrebat:

Am puroi la o măsea, am că o umflătură mică lângă dinte și gingie. Ce pot face în situația asta? La dentist am programare abia peste 5 zile. Ar trebui să încep să iau antibiotic sau să aștept până merg la dentist? Pot pății ceva dacă mai aștept câteva zile până ajung la dentist iar măseaua are puroi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sună dentistul la care ai programarea și îl întrebi.

| Ilovedinero a răspuns:

Nu poti patii nimic, si ar trebui sa il suni pe dentist si sa il intrebi daca ar trebui sa iei antibiotic pentru ca nu este bine sa iei asa de capul tau insa daca ai o infectie dentara care nu este tratata sau cel putin stopată, dentistul nu are voie sa se atingă de acea suprafată. Deci suna-l sau ia un antibiotic foarte slab caci daca iei antibiotic tare mai mult timp cand vei avea o problema mai grava si etc si vei avea nevoie sunt șanse sa nu-si mai faca efectul.In situatia ta ar fi bun si un antibiotic de 12-15 ani.