| DDVDS a întrebat:

De acum 3 luni mi-am rupt pielitele de la degetul mare de la picior si ma doare daca apas in coltul degetului si mi-am ros unghia.este putin umflat si am pus betadina. dar nu vreau sa ma duc la doctor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Betadina este o solutie care se foloseste chiar si in blocul operator, dar care nu vindeca. Ea de obicei face coaja si atat. Daca nu doresti sa mergi la doctor, incearca la o pedichiurista, caci poti rezolva si acolo foarte usor. Instrumentele de la salon sunt sterile, se lucreaza cu finete si te mai alegi pe deasupra si cu o pedichiura proaspata. Preturile nu sunt mari, sunt chiar accesibile. Diagnosticul pe care il ai ar fi acela de onicomicoza, dar incearca in primul rand varianta pe care ti-am propus-o. Pe de alta parte, exista varianta unui tratament naturist, si nu numai in acest caz, acela cu bai de pelin de trei ori pe zi, in sensul ca se fierb 100 ml apa si se face in ea infuzie cu doua linguri de pelin. Cand se raceste doar atat cat sa suporte partea afectata, se introduce degetul intr-un vas in care sa incapa si se mentine pana ce ceaiul de pelin se raceste. Oricum, ambele variante sunt compatibile si totodata recomandate. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la un chirurg sa iti puna diagnosticul si sa-ti trateze afectiunea. Poate fi un panaritiu, poate fi unghie incarnata. Luindu-te dupa sfaturile altora( neavizati), nu vei face altceva decat sa-ti prelungesti suferinta si sa-ti agravezi boala.Sanatate!

| TheSpecialOne a răspuns:

Eu cred ca ti-a intrat unghia in carnea piciorului... eu am avut de multe ori aceasta problema, fa o baie calda ca sa inmoi unghia apoi trage cu mana de umflatura si cu foarfeca taie unghia de desubt si apoi va trece. Stiu ca suna cam naspa dar la doctor vor face scoate unghia cu totul si nu vei putea merge 1 saptamana si va durea mult mai tare. Bafta!

| Earthquake a răspuns:

Pentru rani deschise folosesti crema de galbenele.

| UNHleaSHD a răspuns:

The Special, spui idiotenii. Nu o taie pe toate, taie decat partea afectata si poti sa mergi nu te doare.

| topsecretname a răspuns:

Du-te la farmacie si ia BANEOCIN pulbere.Este un medicament sub forma de praf care se aplica local.Am avut si eu infectii la degetele picioarelor din cauza colturilor care se infectau.Intr-o zi sau 2 scapi.Succeswinking