| Anamaria121504 a întrebat:

BUNĂ! Am o mică problemă... mi-au aparut negi genitali si nu vreau sa merg la doctor din motive personale. Ce pot face pentru dispariția lor? Va rog sa fiți seriosi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ca sa mergi la medic pentru asemenea probleme, nici un motiv personal nu te poate impiedica. Poate doar o anumita gandire gresită, sa nu zic altceva, cam des intalnita la unii, in ziua de azi.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face nimic fara medic.
Ei continua sa-ti iasa daca nu primesti taratmentul adecvat si te vei umple.
Negii genitali se iau doar prin sex neprotejat.
Este vital sa ai acum o consultatie medicala la ginecologie si o analiza citologica a secretiei vaginale, sa se vada cu ce ai mai fost infectata, pentru ca, cel care te-a infectat cu asa ceva, are sigur mai multe boli, care momentan nu se vad si nu se simt.
Din pacate, va trebuii sa lasi rusinea la o parte si sa spui mamei, daca-i cazul, ce ai facut, pentru ca acum ai mare nevoie de ajutor medical.

| Aube a răspuns:

Stiu ca intr-o anumita secta religioasa este interzis sa mergi la medic. Iata ce face religia din om! As zice sa fii mai deschisa la minte, exact asa cum pretindm ca suntem acum dupa '89, si sa mergi la medic. La modul cel mai serios! Incercand altceva, mai rau faci.