| mdc98 a întrebat:

Buna TPU!
De aproape o saptamana am dureri groaznice de spate aparute brusc, la coloana vertebrala in zona de mijloc si sus, durere care se accentueaza cand stau la birou/in picioare si ma lasa cand stau in pat. Fac si sala de vreo 4 luni, apropiati mi-au spus ca din cauza la sala si la greutati, dar nu am ridicat foarte greu, adica sa simt ca ma fortez. Durerea o simt in jurul muschilor ce inconjoara coloana. Eu am scolioza si aveam asa dureri de spate cand si cand, dar acum sunt groaznice dintr-o data si nu trec nici cu calmante. Abia maine am programare la specialist dar as dori sa aflu si de la voi daca a mai trecut cineva prin asa ceva si ce diagnostic ati primit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Phoenix1994 a răspuns:

Bună! Și eu am scolioză și durerile astea, în special când stau la calculator foarte mult. Câteva ședințe de masaj și înlocuirea exercițiilor de la sală cu exerciții pentru scolioză. Poți căuta pe YouTube "10 Best Scoliosis Exercises - Ask Doctor Jo"?
Sau ți-l recomand pe domnul Ciurlică, în Slănic Moldova. Acum depinde și de buget?