| corinne166 a întrebat:

Am o nelămurire cu menstruatia. Mi-a venit in ianuarie pe 27, in februarie pe 24, dar acum încă nu mi-a venit. Care sunt cauzele? Si cand ar trebui sa-mi vina? Mentionez ca nu sunt însărcinată.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Lungimea ciclurilor menstruale ca numar de zile poate sa fluctueze mai mult sau mai putin intr-o marja de maxim +/- 1-2-3 zile caz in care este apreciata ca fiind REGULATA sau abaterea lungimilor sa fie mereu diferita cu diferente mult mai mari de 7-14 zile, caz in care ciclul menstrual este considerat de tip NEREGULAT sau sa fie un ciclu catalogat ca DEREGLAT in cazul in care diferentele ajung sa fie de mai multe saptamani. Ciclul menstrual anterior a avut lungimea de 28 de zile 27.01 -23.02 = 28), iar ciclul actual a ajuns la lungimea de 31 de zile (24.02 - 26.03 = 31). Fiindca nu ai prezentat ziua/data la care au inceput ultimele 5-6 menstruatii, din cauza ca lipsesc informatiile certe si precise, privind lungime efectiva a ultimelor 5-6 cicluri menstrual, astfel ca acum NU se poate face o analiza care sa fie foarte sigura. Fiindca lungimea actualului ciclu este mai mare cu doar 3 zile fata ce ciclul trecut, se poate presupune ca ciclul tau NU este foarte bine reglat si din acest motiv va fi putin mai lung, insa in mod sigur sangerarea menstruala va porni in zilele urmatoare. Deocamdata NU trebuie sa fii ingrijorata. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Poate fi vorba de o simplă întârziere dacă nu ai un ciclu regulat.

| BUNNYMAN a răspuns:

Ciclul tau menstrual nu este reglat.
Și s-ar putea sa îți mai întârzie.
P.S. daca întreți relații sexuale ne protejată, și nu Tia venit inca, sa ști că unele teste de sarcina nu sunt bune, o sa îți indice o linie roz și una aproape roz, înseamnă că ești!
Nu o spun ca sa te sperii sau așa ceva, doar ți-am spus că o sursa de informare în cazul în care se întâmplă să îți întârzie mai mult.
Sper că ți-a fost de ajutor macar 15% din ce ți-am scris mai sus.
Good luck!winking

| andrakaterin123 a răspuns:

Daca nu esti insarcinata, poate fi vorba doar de o dereglare hormonala. multa sanatate!