| Xeniaa a întrebat:

In Decembrie mi-a venit menstruația pe 16 iar in Ianuarie pe 8 aici s-a dereglat din cauza pastilei de a doua zi, acum in Februarie 5 încă nu mi-a venit iar aplicația calendarului menstrual arată ca ar fi trebuit sa imi vina de pe 1. Menționez ca nu folosesc nimic, doar ca nu ejaculează in interior. Sânii ii simt un pic mai tari, doar ca nu ma dor sfârcurile ca înainte. Funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai scris asa in intrebarea ta :"Buna! In Decembrie mi a venit menstruația pe 16 iar in Ianuarie pe 8 aici s a dereglat din cauza pastilei de a doua zi,..." Intrebarea mea era fireasca deoarece eram aproape convins ca in decembrie ti-ai administrat absolut INUTIL pastila de a doua zi deoarece o sarcina nu se putea forma inainte de data de 27-29 decembrie. Fiindca hormonii din pastila respectiva nu au avut asupra ce sa actioneze in lipsa unui ovul viabil deci fecundabil, au dereglat intregul proces hormonal si din acest motiv ciclul a fost destabilizat si urmatoarea menstruatie cea din 8 ianuarie s-a produs atat de devreme. Daca respectiva menstruatie a fost similara cu cele anterioare ca si cantitate de menstra, flux zilnic de eliminare, culoare, etc. se poate considera ca 100% in ciclul din decembrie nu s-a format o sarcina deoarece era practic imposibil sa ia nastere. In cazul unui ciclu catusi de cat normal urmatoarea menstruatie ar fi normal sa inceapa pe data de 4-5 februarie insa acest lucru se poate intampla doar daca nu se manifesta dereglari hormonale care din pacate de regula se pot manifesta luni de zile de acum inainte. Stiind ca ciclul tau menstrual este dereglat din cauza folosirii acelei pastile, repet ABSOLUT INUTIL, ori ce relatie sexuala intretinuta dupa ultima menstruatie trebuia obligatoriu sa fie protejata pentru a evita riscul unei posibile sarcini nedorite deoarece determinarea perioadei fertile in acest moment este incerta, poate chiar imposibila inca vreo 2-3 cicluri menstruale. Probabil ca modificarea aparuta la nivelul sanilor sa fie una dintre semnele premenstruale deoarece inceperea menstruatiei in nici un caz nu putea incepe in data de 1 februarie. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru un raspuns catusi de cat obiectiv ar trebui sa specifici daca ultima menstruatie a avut caracteristici similare cu cele anterioare si de asemenea in ce moment ti-ai administrat pastila contraceptiva si din ce motiv? De asemenea ce tip de ciclu menstrual ai avut inainte regulat sau neregulat. Fara aceste date se pot formula doar pareri nefondate fara valoare. Multa sanatate.

| Xeniaa explică (pentru corbulalbrosu):

Înainte de a lua pastila imi întârzia cat 2, 3 zile nu era regulat. Pastila a trebuit sa o iau din cauza unui accident a fost luat dupa o ora de la ejaculare. Înainte ma dureau mai tare sânii mai ales sfârcurile acum foarte putin ii simt mai grei. Practica ultima Iara a fost pe 8 ciclul dar calendarul menstrual m a speriat un pic ca cica de pe 1 trebuia nu stiu cum a calculat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Xeniaa):

M-ai bagat complet in ceata. Cat a tinut menstruatia inceputa in 8 ianuarie? Pastila de a 2 zi in ce data ti-ai administrat-o?

| Xeniaa explică (pentru corbulalbrosu):

A ținut 5 zile. Sincer nu mai stiu exact ziua administrări dar era in jur de 20 -25Decembrie

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Xeniaa):

Ai scris asa in intrebarea ta :"Buna! In Decembrie mi a venit menstruația pe 16 iar in Ianuarie pe 8 aici s a dereglat din cauza pastilei de a doua zi,..." Intrebarea mea era fireasca deoarece eram aproape convins ca in decembrie ti-ai administrat absolut INUTIL pastila de a doua zi deoarece o sarcina nu se putea forma inainte de data de 27-29 decembrie. Fiindca hormonii din pastila respectiva nu au avut asupra ce sa actioneze in lipsa unui ovul viabil deci fecundabil, au dereglat intregul proces hormonal si din acest motiv ciclul a fost destabilizat si urmatoarea menstruatie cea din 8 ianuarie s-a produs atat de devreme. Daca respectiva menstruatie a fost similara cu cele anterioare ca si cantitate de menstra, flux zilnic de eliminare, culoare, etc. se poate considera ca 100% in ciclul din decembrie nu s-a format o sarcina deoarece era practic imposibil sa ia nastere. In cazul unui ciclu catusi de cat normal urmatoarea menstruatie ar fi normal sa inceapa pe data de 4-5 februarie insa acest lucru se poate intampla doar daca nu se manifesta dereglari hormonale care din pacate de regula se pot manifesta luni de zile de acum inainte. Stiind ca ciclul tau menstrual este dereglat din cauza folosirii acelei pastile, repet ABSOLUT INUTIL, ori ce relatie sexuala intretinuta dupa ultima menstruatie trebuia obligatoriu sa fie protejata pentru a evita riscul unei posibile sarcini nedorite deoarece determinarea perioadei fertile in acest moment este incerta, poate chiar imposibila inca vreo 2-3 cicluri menstruale. Probabil ca modificarea aparuta la nivelul sanilor sa fie una dintre semnele premenstruale deoarece inceperea menstruatiei in nici un caz nu putea incepe in data de 1 februarie. Multa sanatate.