| Damasio a întrebat:

Buna,
Am o nelămurire privind concediul medical. Nu inteleg cum se calculează. Eu pe cartea de munca am 1450 ron minimul pe economie. În mana iau 15 mil salariu. Dacă am.medical plătit 75% eu cati bani iau in mana. Se calculează 75% din salariul brut? Normal ar fi sa-mi calculeze din salariul brut de la banii pe care îi iau in mana... dar de... Dacă am acceptat un asa contract. Greseala mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatia de concediu medical este de 75% din media venitului brut obtinut pe ultimele 6 luni, anterioare acordarii concediului medical, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 10.(1) Pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. A şi B, baza de calcul al indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia asiguratorie pentru muncă."
Venitul brut lunar poate fi mai mare decat salariul de incadrare, daca esti platit in acord, in functie de realizari.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu pricep si pace, daca ai salariu de 1.450 ron (una mie patru sute cinci zeci roni) cum poti sa iei in mana 15 milioane?

| JackR a răspuns (pentru Violleta2022):

Se pare ca traiesti intr-o tara ideala! (La fel ca si in povestea cu turismul!)

Nu ai auzit niciodata de "bani negri"?! Contractul de munca se face la salariul minim pe economie, taxele platite statului sunt la nivel minim, iar salariatul primeste un salariu care provine partial din contract, restul fiind reprezentat de "bani negri". Cum se "justifica" contabil acesti bani, este treaba fiecarui angajator.

| tibispeedo a răspuns (pentru Violleta2022):

Pentru ca mai sunt sporuri, asa fac unii angajatori sa nu plateasca taxe mai mari la stat

| JackR a răspuns (pentru tibispeedo):

Pentru sporurile acordate legal (conform contractului de munca) SE PLATESC taxe.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tibispeedo):

Tu tot nu ai priceput, eu am intrebat cum poti sa primesti 15 MILIOANE, cand salariul este de 1 mie patru sute cinci zeci lei?
A castigat la loto milioanele astea, sau cum?

| Brigaela a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu, i le plateste patronul la negru, fiindca nici patronul nici angajatul nu au nevoie de scoli, spitale, dumuri, politie, etc. Nu e legal, desigur, dar unora nu le pasa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Brigaela):

Nici tu nu ai inteles ce tot intreb aici, de unde frate 15 MILIOANE?
Cum de este posibil ca un patron sa plateasca un angajat cu 15 milioane, cand salariu este de o mie de lei?
A castigat paronul ala peste noapte milioane de lei si acum le imparte pe gratis la muncitori?
Tu nu vezi nici o diferenta intre 15 milioane(15.000.000) si 1mie (1.000) de lei?

| Brigaela a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok, scuze. vrea sa spuna 1500 de lei, dar nu stie prea bine banii dupa denominare, asa ca le amesteca. eu sunt invatat cu astfel de situatii, multi oameni mai simpli, care au doar studii elementare nu au reusit sa invete monedele dupa denominare, nici nu am observat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Brigaela):

Mihaela, banii s-au schimbat acum 12 ani!
Cum, dumnezeu sa nu poate sa faca denominarea?
Este inca micuta fata, sub 20 de ani, ar trebui sa stie ce vorbeste, nu?

| Brigaela a răspuns (pentru Violleta2022):

Cine e Mihaela?
Sunt multi oameni care nu au reusit sa faca denominarea corect si le amesteca cumplit. O fata care creste intr-o familie cu posibilitati intelectuale mici (parinti care nu au fost la scoala sau au fost foarte putin), care nu merge la scoala dincolo de clasa a patra (sau merge, dar nu invata, doar face act de prezenta pentru alocatie) nu va reusi sa faca denominarea fara efort. Si nu toti oamenii sunt dispusi la acest efort mental, fie nu au dorinta fie le lipseste pur si simplu putinta de a-l face. Si atunci vorbesc si ei cum pot, cum stiu.
Eu m-am simtit intotdeauna foarte norocoasa ca am avut acces la scoala si am avut atat harnicia cat si inteligenta sa profit dea ea. Dar nu toti oameni au primit, de la natura, daruri atat de generoase.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Brigaela):

Hai sa fim seriosi, are banii in mana, nu stie sa-i numere?

Cat priveste cine-i Mihaela, scuze, am vrut sa spun Brigaela happy

| Brigaela a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici o problema pentru Mihaela happy
Crede-ma, se poate.