| DeyCj a întrebat:

Cât trebuie să raporteze real la ANAF un angajator, dacă salariatul are salariul minim pe economie(1450 brut)?
Mulțumesc anticipat

7 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Costul total cu angajatul respectiv este de 1783 lei. Vezi aici: http://www.calculatorsalariu.ro/? action=calcs2&suma=1450

| DeyCj explică (pentru andreia67):

Mulțumesc de răspuns.Pe mine mă interesa suma exactă, deoarece intenționez să fac un credit, iar angajatorul viitor mi-a spus că va raporta la ANAF salariul minim pe economie, că ce e drept e drept taxele sunt enorme, deși acum angajatorul actual îmi raportează salariul real net.

| andreia67 a răspuns (pentru DeyCj):

La 1450 brut ai 1065 net (in mana). Acesta este venitul lunar care se ia in calcul pentru un credit.

| DeyCj explică (pentru andreia67):

Deci să înțeleg ca acesta e venitul raportat la ANAF de angajator, nu?

| andreia67 a răspuns (pentru DeyCj):

Salariul tau brut este de 1450 lei. Asta se raporteaza. Diferenta dintre 1450 si 1783 (333 lei) o plateste angajatorul la ANAF, in contul lui. Ti se mai retin de catre angajator 385 lei (diferenta dintre 1450 si 1065) care se varsa la ANAF in contul tau (impozit, contributie la pensie si sanatate). In total ajung la ANAF 718 lei.
Ti-am dat linkul, iti arata exact tot.

| DeyCj explică (pentru andreia67):

Așa este, numa că de acolo nu am reușit să deduc suma exactă ce o va trece la ANAF. De exemplu, raportat 1150 RON happy. Poate-s eu mai greu de cap... :''

| octav005 a răspuns:

Este o intrebare interesanta. si eu astept un raspuns.