| Anonima122282647483 a întrebat:

Buna, am o nelamurire. Substantele interzise pot afecta menstruatia? Si daca da, cum se poate regla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Categoric, da. Se regleaza nemaiconsumand substante interzise.
Sau tu le vrei pe amandoua?

| Floridori a răspuns:

Raspunsul este un rotund si categoric DA.
Ciclurile menstruale sunt programate la nivel hormonal. Drogurile pot deregla activitatea hormonala, deregland astfel nu numai hormonii feminini, responsabili de ovulatie si sangerarea menstruala, dar si alti hormoni, reducand sau inhiband si alte functii, nu numai pe cea de reproducere, putand chiar conduce la colapsul anumitor organe atunci cand sunt administrate in mod repetat si/sau in cantitati mari.

Ciclul menstrual revine la normal doar atunci cand intregul sistem hormonal se normalizeaza.Acest lucru se poate intampla in mod natural dupa o perioada de cateva luni in care nu se mai consuma substante ce pot destabiliza activitatea hormonala, sau, in cazuri mai severe, poate fi necesar tratamentul medicamentos.