| Alyn13 a întrebat:

am o problema: am 17 ani 1, 75 m si 62 kg. am facut sala timp de trei luni timp in care am luat 3 kg de o luna nu am mai avut timp sa merg. daca fac acasa exercitii ( flotari tractiuni abdomene si din cand in cand inot) si iau si niste suplimente mai exact http://www.suplimente-naturiste.ro/details.php?product_i d=747 as putea face o masa musculara buna( in general pectorali abdomen si brate dar ceva nu foarte accentuat). si ce as putea face sa ma ingras ceva mai repede, specific ca mananc dar fiind si cald afara pofta de mancare este foarte mica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu trebuie să te mai îngraşi! Ia în greutate prin masă musculară nu cu grăsime! Fă sport în continuare! Multă baftă şi sănătate!

| Alyn13 explică (pentru onasis1961):

Dar nu vreau masa musculra sa se vada puternic as vrea ceva mai discret

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alyn13):

"nu vreau masa musculra sa se vada puternic", stai linistit, daca faci sport ca nebunu tot NU o sa creasca asa.
Muschii cresc extrem de lent, o sa vezi, ca sa se vada 'puternic' inseamna vreo 5 ani de munca in care bagi peste 10 milioane pe luna in mancare si peste 3-4 milioane in suplimente. Poate chiar mai mult de 5 ani.

Acasa iti garantez eu ca ORICAT lucrezi nu o sa se vada puternic laughing

Spor la treaba

| silviu08 a răspuns:

Flotari, tractiuni, abdomene. PERFECT. Cele mai bune exercitii. Si lasa suplimentele. N-ai nevoie de ele. Mancarea e cel mai bun supliment. Da-i bataie!

| Empathizer a răspuns:

E OK sa faci singur acasa exercitii, spor la treaba. Dar e de preferat sa-ti iei aminoacizii aceia nu din suplimente nutritive, ci din alimente cu continut proteic ridicat: carne de buna calitate (muschi, pulpa, cotlet, rasol), oua, lactate si branzeturi, mazare, fasole verde sau uscata.

O cana de lapte in care ai amestecat 2 oua crude, 1 lingurita de cacao si miere este un mic dejun excelent, eventual alaturi de 2 felii de paine cu unt si cascaval, date la cuptor cateva minute.

La pranz, un muschi de vita cu garnitura de fasole sau mazare verde si cu o salata oarecare e mai gustos decat o lingura de suplimente cu aminoacizi. Mai incape si o ciorba sau o supa pe alaturi. Un desert dintr-un mar cu putin unt si scortisoara, coapte 5 minute la microunde, incheie un dejun perfect.

Seara, ceva mai usor: o branzica Fagaras cu mamaliguta, de exemplu. Si un pahar de lapte cu miere, fara ou si cacao de data asta.

Pofta mare!

| Alyn13 explică (pentru Empathizer):

Dar daca ai cunostinta sunt bune acele proteine?

| Empathizer a răspuns (pentru Alyn13):

Contin un amestec de aminoacizi. In cantitati mici nu fac rau. Abuzul poate crea probleme la rinichi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Empathizer):

Un amestec de aminoacizi? Esti pe langa, contine in primul rand carbohidrati, in cantitate mare si apoi ceva proteine. Aminoacizii sunt deja in proteine ( orice proteina e compusa din aminoacizi ).

Ala e un gainer.

Abuzul de amino poate crea probleme la rinichi? Confunzi cu creatina.

Apuca-te de sah

| Empathizer a răspuns (pentru Cosmin86):

Aminoacizii sunt constituenti ai proteinelor, deci exista si in proteinele continute, dar sunt si adaugati separat in amestecul dat. Citeste cu atentie continutul: Proteine, Carbohidrati, Grasimi si apoi o lista de 20 de aminoacizi. Excesul de proteine si aminoacizi da probleme renale. Iar creatina e tot un aminoacid, probabil ca nu stiai.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Empathizer):

Studii recente din 2011 au aratat ca 4 grame / kg-corp, o cantitate foarte greu de atins - unii sportivi baga 2-3 kg de carne / zi + suplimente la greu sa se apropie de aceasta cantitate - nu au cazat nicio problema.

Oricum cu ce luam noi suntem departe de exces, e aproape imposibil pentru noi sa facem exces de proteine, in special daca la suplimente luam cum scrie pe cutie.

| Empathizer a răspuns (pentru Cosmin86):

Exact. Asa cum spuneam si eu, nu cantitatile mici de suplimente fac probleme, ci excesul. Uite ca am cazut de acord. Putem sa ne apucam amandoi de sahhappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Empathizer):

Buna replica laughing