| Deeutza_8515 a întrebat:

Am o problema...am acnee.doar cosuri si puncte negre.folosesc gama Gerovital Plant Stop Acnee, cosurile mi-au trecut dar mai am puncte negre pe frunte pe obraji si pe nas. ce sa fac? nu imi trece! Ati avut vreo experienta cu aceasta gama? Care? Va rog sa raspundeti Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| HurremSultan a răspuns:

Buna!

si eu am aceeasi pb.ma duc si la cosmetica, dar imi tot apar. eu mi-am cumparat de la garnier o crema/masca pentru toate tipurile de ten, are in ea niste "granule" albastre si rosii, se numescte garnier pure si pe laga aceasta crema/masca mai sunt inca 2 creme/sprayuri de fata, din aceeasi gama. vreau sa mi le cumpar si pe astea pentru ca am auzit ca sunt bune si ele. apoi mai imi fac aburi pentru a imi scoate apoi puctele negre.pun in apa clocotita niste pliculete de ceai de musetel sau tei si apoi pun fata deasupra ibricului unde am fiert, acopar capul cu un prosop si stau asa cam 10 min, dupa care imi ies f repede punctele negre.dupa asta ma dau cu crema de la garnier si gata. sper sa iti foloseasca. funda?

| AdinaVreaDoarFunditeDePusInPar a răspuns:

Pentru cosuri foloseste apa termala, o poti lua de la farmacie.Pentru puncte negre am cateva solutii pentru tine :
- Fierbe apa intr-un vas cu o deschidere putin mai mare decat ovalul fetei tale. Cand clocoteste, adauga cateva pliculete de ceai, de preferat de musetel, fiind cunoscute calitatile sale antiseptice si calmante. Acopera vasul cu un capac si aseaza-l pe un scaun, astfel incat sa poti sta intr-o pozitie comoda deasupra lui. Ai grija sa nu te oparesti!

Aseaza-te cu fata deasupra vasului descoperit, si acopera-ti cu un prosop mare capul (si vasul). Stai cateva minute, cat de mult suporti. Trebuie sa rezisti insa macar 10-12 minute in "baia de aburi", pentru a iti se dilata porii la maxim. Astfel, o sa poti curata tenul in profunzime, mai usor.

Cand simti ca ai stat suficient, iar porii sunt dilatati, poti incepe curatarea in diferite moduri. Indiferent ce metoda alegi, ai grija sa nu iti ranesti fata, sa nu lasi semne pentru ca trec destul de greu. Tine cont ca dupa ce ai stat in aburi, pielea ta este mai moale si mult mai sensibila si orice miscare prea puternica, fie ca iti infigi unghiile sau te freci cu prosopul prea tare sau acesta este prea aspru, poate sa lase urme.

Daca punctele negre nu sunt foarte mari, e posibil sa fie suficient sa folosesti un prosop curat, un pic aspru, pentru a freca fata, in special nasul si barbia.

-Daca punctele negre sunt in adancime, va trebui sa te ajuti de degetele aratatoare, prin presari usoare si repetate. Spala-te pe maini si infasoara putina vata sau tifon pe buricele degetelor cu care vrei sa presezi pielea. Daca apesi intr-un singur loc prea mult si cu forta, s-ar putea ca portiunea respective sa se invineteasca. In acelasi timp, daca ai unghii foarte lungi, s-ar putea sa te ranesti mult mai usor.

Dupa ce ai curatat fata, spala-te cu apa rece sau aplica o lotiune astringenta pentru a inchide la loc porii.

-Alta modalitate prin care poti scapa de punctele negre este folosirea unor plasturi speciali creati pentru asta (Pond's sau Garnier). Acestia se umezesc pe una dintre parti si se aplica pe nas sau barbie. Dupa ce se usuca se dezlipesc incet, extragand astfel grasimea din pori. Nu intotdeauna insa acestia curata tenul in profunzime, scotand grasimea doar de la suprafata.

-Mastile peel-off sunt si ele eficiente. Acestea se aplica pe toata fata ca un gel, se lasa se se intareasca si se desprind ca o pelicula de pe fata, curatand-o de impuritati.

-Si mastile si gelurile abrazive inlatura excesul de grasime de la suprafata pielii si celulele moarte. Ele pot fi inlocuite de malai sau zat de cafea, ale caror particule curata pielea eficient. Se aplica pe fata umeda, cu porii deschisi in urma aburului sau a unor comprese caldute, si se frectioneaza incet fata, prin miscari circulare.

Indiferent de metoda pe care o alegi, inainte de a o aplica dilateaza porii, prin aburi sau comprese calde, iar la sfarsit inchide-i, fie cu apa rece, fie cu o solutie astringenta. Nu uita sa fii atenta la conditiile de igiena, foloseste un prosop curat si inveleste-ti buricele degetelor in vata sau tifon.

| Hăgiul a răspuns:

Să-ţi spun cum a mers la mine.

1. Te speli cu săpun bine pe toată faţa (nu contează dacă doar o parte este acoperită cu acnee)
2. Prepari o cremă din banane (le iei de la magazin şi le storci într-un bol, făcând o cremă. De notat că bananele ar trebui să fie coapte.) şi o aplici pe faţă, stai câteva ore liniştită şi după o dai jos.
3. Aplici de câteva ori tratamentul acesta şi nu le mai spargi.
4. Nu-ţi pierde speranţa.
100% scapi, m-a uimit acest tratament!

| hapyyy a răspuns:

Poti face si ca hagiul dar eu iti spun sa incerci si asta:
- fa un ceai de muselet si puneti fata la oala cu un prosop pe cap si stai vreo juma de ora dar mai ridici capul ca daca nu te sufoci si te ustura intr-o juma de ora cam de maxin 10 ori sa scoti capul(ca sa se deschida porii)
- iei o discheta si si te freci ca si cum te-ai sterge dar apesi putin
- si apoi te dai cu lapte demachiant dar doar lapte doina(5lei max) si este extraordinar de bun, il gasesti si in magazine mari(carrefour, metro, selgros, real, etc.) dar si la farmaci, sau te dai cu crema lora(eu nu am incercat cu lora, am incercat cu lapte doina) la lapte doina sunt mai multe tipuri depinde de tenul pe care il ai daca e gras sau altceva...este un tratament natural si merge foarte bine, iar daca ai peste 16 ani poti incerca sa te dai cu un fond de ten doar vara pentru praful de afara, dar doar daca ai peste 16-17 ani ca daca nu, nu folosi e mai bine sa lasi fata sa respire. sper ca te-am ajutat

| TheCreionel a răspuns:

Ceau!
Si eu am problema aceasta si am fost la dermatolog.pentru cosuri alea rosii mi-a dat Zineryt iar pentru punctele negre mi-a dat o lotiune PURE SKIN - FACE TONER. cu acela ma dau inainte sa-mi pun Zineryt-ul si cum sa zic asa parca le curata punctele negre. Daca nu merge incearca Clean and Clear. Si acela e bun.

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| ioniiiiiM a răspuns:

Deci poti sa te dai cu sucul de lamaie. dar trebuie sa te dai cu el i fiecare zi! :d

| vali11 a răspuns:

Ia-ti acknesol intr-o luna iti trece cu el

| Elenaa_4940 a răspuns:

Buna! Pentru punctele negre ar fi cel mai bine sa mergi la cosmetica si ti-le scoate. Daca nu poti merge la cosmetica ia-ti o crema speciala pentru puncte negre nu pentru acnee.

| dreu97 a răspuns:

Am avut si eu probleme cu punctele negre si iti sugerez sa folosesti o creama clean clear si mi-au trecut.