| SalutFrate112 a întrebat:

Am cosuri pe frunte, obraji si barba... Nu sunt chiar atat de multe dar totusi unele sunt marisad.Am o crema Gerovital Stop Acnee dar nu imi trec, adica mi-au mai trecut din ele dar tot mai sunt sad... Intrebarea este : Daca imi dau cu mixtura mentolata o sa imi mai treaca din ele? Am aprp 16 ani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nume6 a răspuns:

Mixtura mentolată nu face altceva decât să irite mai rău. Ea e pentru pojar nu pentru coșuri. E ca și cum ai pune alcool pe o rană. Ca să scapi de coșuri soluţia e igiena, cremele încarcă porii și pielea nu mai poate respira ceea ce duce la erupţie. Mai ales în caz că ai ten gras. Soluţia e să folosești geluri de faţă sau săpunuri ca să păstrezi o igienă. Să te speli doar cu apă călduţă sau rece, nu fiartă, ca pielea să respire și să n-o iriţi. Îţi recomand săpunul de sulf ortos, curăţă foarte bine de bacterii și elimină coșurile, le usucă. Mai bun decât asta și la un preţi la fel de avantajos e și gerovital stop acnee gel spumant purifiant.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Ai putea sa te duci la un medic sa te consulte. Poate ai un te acneic si trebuie sa iei tratament. Eu am 13 ani si mi-a dat ceva pastile si o crema.Multa sanatate!

| Zorn a răspuns:

Nu. Du-te la dermatolog. Daca iti dai timp indelungat cu un anumit tratament (crema etc.) fata ajunge sa se obisnuiasca cu el si atunci e nevoie sa il schimbi. In plus, nu tine doar de cremă. Trebuie sa ai grija si la ce mananci, dar si sa nu iti atingi fața si, neaparat, sa o stergi cu servetele la cutie sau ceva de unica folosință, nu prosop. Sa nu uitam si de dereglarile hormonale de la varsta asta, care fac cam greu sa dispara acneea.