| AnielAn a întrebat:

Buna, am o problema. Am avut acum vreo 3 saptamani un cos langa gura. Prima data l-am stors. Apoi fiind mai "moale", am tras de el pana l-am rupt. Stiu ca e total gresit ce am facut. Acum a ramas rana. Am continuat sa rup si stiu ca nu e deloc bine ce-am facut doar ca ma dadeam cu spirt si cu pasta de dinti pentru ca am auzit ca usuca. Se usca si fiind din nou usor de rupt, il rupeam. Dadeam seara cu spirt si cu pasta de dinti si dupa rupeam. Asa am facut cam 2 zile dup m-am oprit. Am inceput doar sa il tratez fara sa ii mai fac nimic. Fiind langa buza, am dat si cu Aciclovir, o crema pentru herpes. Inainte cand dadeam rana se inmuia imediat si dupa se dezlipea coaja dar de data asta rana e acolo foarte tare si pare de nedesprins. Stiu ca e complet gresit ce am facut dar acum mi -e rica ca nu imi mai trece plus ca sub el a mai aparut o mica bubita. Ce sa fac? Va rog sa ma ajutati mi-e foarte frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă l-ai fi ignorat, până acum era vindecat.
Să nu repeți greșeala asta, dacă un coș apare, lasă-l in pace, că dispare. Să nu crezi că-i vei grăbi vindecarea dacă îl vei chinui.
Chiar și in situatia in care te afli, incearca să nu mai inlături cojița, nu-l mai atinge, mănâncă cu grijă, fiindcă se va vindeca de la sine, dacă e lăsat in pace. Dacă ai niște betadină și un bețișor de ureche, îmbibă vârful acestuia in puțină betadină și pune pe rană (dezinfectează și grăbește vindecarea).

| Raven a răspuns:

Ca să știi pe viitor, spirtul nu se folosește pentru tratarea rănilor deschise, provoacă usturime, stimulează sângerarea și poate afecta țesutul pielii. Era mai bună apa oxigenată ori betadina.
Coaja aia indica faptul că era pe punctul să se vindece, crusta de pe rană este ca un bandaj natural, sub care are loc epitelizarea zonei afectate a pielii, tu continuai s-o rupi și o lua de la capăt. Acum s-ar putea să rămâi cu cicatrice.

| georgianaanonim1 a răspuns:

Eu am avut o buba imensa langa gura, mi se facuse coaja, am folosit derma protective cream, eu o am din Italia dar cred ca se gaseste si aici. Te speli cu ceai musetel, tamponezi putin, dar ceaiul sa nu fie fierbinte, si dupa folosesti crema asta. Te dai o data dimineata si o data inainte de culcare.Dar nu mai umbla la ea sau sa te dai incontinuu cu creme ca nu va trece! Lasa sa actioneze! Nu te speria, va trece!

| georgianaanonim1 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Sau folosesste crema de galbenele. dar nu exagera, trebuie sa lasi sa actioneze, o data dimineata si o data inainte de culcare.