| BeibbG a întrebat:

Pentru prima dara am avut un herpes pe buza de sus si ieri i s-a format o coaja iar azi, crezând ca s a vindecat i am luat coaja putin cate putin. Acum locul este rosu si in locul unde a fost o bubita acum este ca o groapa mica...credeti ca nu s a vindecat in totalitate? Stiu ca am facut o greseala ca am rupt-o dar n o mai suportam...acum ma tem ca îmi va rămâne cicatrice, sau mi se va forma din nou alt herpes? Mentionez ca locul acela îl simt foarte ciudat si mai fin decât pe restul buzelor. Va rog frumos ajutați -mă cu niste răspunsuri, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crbogdan a răspuns:

Nu,normal ca nu s-a vindecat las-o si nu mai umbla la ea se va face iarasi o coaja si dupa aia se vindeca si nu iti va ramane cicatrice. Sa nu mai rupi coaja!

3 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Herpesul bucal se vindeca singurel cam intr-o saptamana. Poti apela la diverse "leacuri", gen pasta de dinti, medicament pisat, etc, dar nu ajuta cu mult. Nici plasturii antiherpetici nu fac mare lucru (pastreaza zona umeda si amana vindecarea).
Acum lasa-l in pace ca trece el, dar ai grija pe viitor pentru ca virusul ramane in continuare in tine si cand te prinde cu garda jos (imunitatea scazuta) isi poate face de cap.

| Vanqu1sh a răspuns:

Stai linistita, nu o sa ramana cicatrice si nu se va mai face alt herpes, dar evita sa mai rupi, o sa se mareasca si faci buba si asa risti sa ramai cu cicatrice. SI NU TE MAI ZGARMA ACOLO! Ai grija de tine. laughing

| emmaemilia a răspuns:

Da-te cu niste miere / propolis si o sa-ti treaca intr-o zi / doua