| anonim_4396 a întrebat:

Buna am o problema cu picioarele (sunt strambe).
Am inceput o dieta acum 3 luni pentru ca eram grasa si acum ca am mai slabit s-au stramba ( ce ar trebui sa fac sa le indrept?)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mers pe jos cat mai mult (5-10km/zi, drumetii), alergare zilnica, inot.

| AutumnDay a răspuns:

Cum crezi ca ti-ai putea indrepta vreodata oasele? Nicidecum nu-i posibil asa ceva. Asta e forma picioarelor tale, prin urmare, ai putea incepe prin a te multumi cu ele, pentru ca din cate se pare, altele noi nu ai cum sa primesti happy

| Violleta2022 a răspuns:

Picioarele tale nu s-au strambat, asa au fost dintotdeauna, dar acum pentru ca ai pierdut masa musculara si tesut adipos de pe ele, se cunoaste ca esti probabil cracanata.
Din pacate, oasele nu se pot indrepta, asta s-ar fi putut face in primele luni cand ai fost nascuta, dar dupa aceea, nu se mai poate schimba nimic la oase.
Daca te ingrasi din nou, sau macar muncesti sa pui muschi pe picioare, vor arata frumoase, tonnifiate, musculoase si fara paranteze.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar trebui sa faci o vizita la ortoped

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ti s-au strambat ca ai slabit. Erau strambe, dar pentru ca erai mai grasa nu se vedea. Oasele nu se stramba/indreapta asa usor. Mergi la un medic sa iti spuna cauza si daca ai ce sa faci in privinta asta. Daca ai slabit mult exista si posibilitatea sa ti se para ca sunt strambe, pentru ca nu esti obisnuita cu felul in care arati acum.

| Andersen2k18 a răspuns:

Nu este de la dieta.Probabil nu ai acumulat mult calciu in organism, si ai avut lipsa de calciu si de asta crezi ca, picioarele tale sunt strambe. Nu este exclus sa faci o vizita la ortoped.

| MedionTcO a răspuns:

Ce ar trebui sa faci? Un consult la un medic. El iti va spune exact ce este bine de facut! Multa sanatate!

| Mirelaqueen123 a răspuns:

Nu exista vreo metoda, doar daca te-ai mai ingrașa putin sau sa faci niste exercitii speciale, dar cel mai bine ar trebui sa te vada un medic specialist