| anonim_4396 a întrebat:

Buna ..am o problema dau funda ☺
Sunt adolescenta am avut primul ciclu in urma cu patru luni de atunci nu mia mai venit! E normal? Ce sa fac? Nu am avut relatii sexuale ...prima data mi-a venit in ianuarie si acum e mai de atunci de loc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 3amthinking a răspuns:

Este normal, daca este prima data. Asa a fost si la mine cu mult timp in urma cand mi-a venit: mi-a venit in mai si a revenit in septembrie si de atunci a fost regulat.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârsta ai sad
Era foarte IMPORTANT!

În general, primele 5-10 menstruaţii pot să întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Cel mai probabil, este aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU cred că ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Totuşi, dacă ai peste 16 anişori, atunci situaţia NU este normală sad
În acel caz, TREBUIE să mergi la un control ginecologic şi unul endocrinologic!

| Florentina9210 a răspuns:

Daca esti virgina se poate datora din cauza stresului sau chiar alimentatiei neadecvate. Si de obicei, in primii doi ani, menstruatia este neregulata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este deloc normal ca ciclul sa intarzie mai mult de cateva zile, in nici un caz cateva luni!
Consulta un medic ginecolog, cat mai rapid daca este cu putinta!
Ai grija de tine!

| mariusmaurice a răspuns:

Imediat sunt 5 luni