| CRISTIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII a întrebat:

Buna am o problema de ceva timp ma doare o masea foarte tare cand beau sau mananc ceva rece sau f cald ce trebuie sa fac ca sa nu ma mai doara! dau funda +vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Sa te duci la dentist. Sau foloseste pasta de dinti Sensodyne rapid

| Azµre a răspuns:

Edit: Am scris tâmpenii.
Te duci la medic, are o problemă măseaua respectivă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ai măseaua sensibilă, ar trebui să vezi un stomatolog.
Te pup!

| iInfinityDarkness a răspuns:

Ti-am recomanda sa o scoti la stomatolog sau daca iti e asa frica sa o scoti ti-as recomanda macar sa te duci sa o plombezi daca ai carie la ea.Dar daca ai carie adanca mai bine o scoti.Nu doare, iti da cu spray, apoi iti face anestezie si apoi ti-o scoate imediat.big grin

| mary4048 a răspuns:

Fuguta la stomatolog! Nu lasa problema sa se agraveze.ti-e clar ca stimulul ajunge cumva la nerv..Sanatate!

| Adelin89 a răspuns:

Pai poate trebuie sa-ti cada daca nu si e deja a doua masea trebuie sa te duci la stomatolog daca nu o sa ramai cu durerea si daca tie frica pune propolis.O sa te doara mai putin

| FlooPp a răspuns:

1.Ia o pastila.
2. Pune vata cu alcool medicinal(spirt)in ureche, ar trebui sa te incalzeasca.
3.Ia ceva tare in gura si tine-o in partea in care te doare maseaua.(tuica, vodca)ceva cu tarie oricum.
4.Du-te la un stomatolog.

| Konan13 a răspuns:

Du-te la dentist ca altfel nu stii ce ai.

| Gabriela1313 a răspuns:

E mai sensibila. Ar trebui sa mergi la dentist. Nu vei mai avea probleme dupa.

| Cristina_Stefan_1980 a răspuns:

Eu zic sa dai fuga la un dentist pentru ca nu este de joaca cu maselele si dintii.
Si inca ceva, alimentele prea reci sau prea fierbinti afecteaza smaltul dintilor, daca vrei ceva pentru calmare eu mai puneam sare in locul dureros, putin usturoi (chiar daca apoi trebuie sa te speli pe dinti pana numai simti gustul de usturoi, eu una il detest) sau pastile, bagam calmante si tot ce tinea de durerea de masea. Succes si sper sa-ti treaca

| ItalianoVero a răspuns:

Nu lua nicio pastila,te duci la dentist imediat,daca nu vrei sa ai vreo zi nedormita(ca mai mult nu rezisti de durere,iti spun eu).Asa am patit si eu,dai cu tuica,dai cu vin,pana ma imbatam si nu mai stiam ce-i aia durere,nu mai stiam nici unde suntlaughing dar imediat ce ma trezeam putin,revenea durerea,si cand am fost la stomatolog,am trait niste experiente... TARE neplacute si nu doresc la nimeni, ce am patithappyasa ca daca nu vrei sa-ti bage cineva ace in gura, in gingie, ca sa iti scoata nervii de la masea, ca asa cum a spus si un user mai jos:"E clar ca ti-a ajuns la nerv" Si chestia asta nu se poate opri decat daca iti baga niste ace pe "canale" asa se numesc camarutele in care sunt nervii happy big grin Plus alte "simpatii" de-ale medicilor happy Sper ca te-am convins big grin

| BeatriceElenna a răspuns:

E o metoda mai veche, dar am incercat-o si eu o data si merge laughing. Ia un catel de usturoi si baga-l in ureche [In urechea de pe partea cu maseaua care te supara ]. Sau poti lua un antibiotic. Trece cam in aproximativ 3 zile, si nu te mai ia durerea[ Gen amoxacilina]. Daca nu merge in nici un fel... poti consulta un stomatolog.

| AndreeaAndry a răspuns:

Ia un agocalmin fiola si tine la masea cateva minute