| EvaTramell a întrebat:

Am o problema. De fiecare data cand fac dragoste ma doare foarte tare pe sub burta. nu stiu ce sa fac. Am ceva probleme cu ovarele..am chist... pe dreptul de 5 cm. Nu mam dus la medic ca vor sa ma opereze si eu nu vreau. acele dureri pot fii din cauza asta? Astept raspunsuri...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, durerea se poate datora şi acelui chist ovarian :(

Durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| EvaTramell explică (pentru bursuc001):

Am 21 de ani. Mi-e teama sa ma duc deoarece vor sa ma opereze. Eu nu vreau asta. Am luat anticonceptionale si nu ma durea asa tare burta dar am intrerupt si iarasi ma doare. Nu stiu ce sa ma fac. E o stare naspa. in timp ce fac dragoste nu prea reusesc sa simt ceva. Poate fii din cauza aia ma gandesc. ce-as. putea face.sad?

| bursuc001 a răspuns (pentru EvaTramell):

Degeaba "nu vrei" să te operezi!

În cazul în care respectivul chist NU se resoarbe/diminuează/elimină în maxim 6 luni sub tratament cu AC ( sau dacă creşte în dimensiuni ), atunci este NECESARĂ intervenţia chirurgicală/operaţie sad
În acel caz, trebuie efectuată o chistectomie ovariană ( preferabil laparoscopică )!

Multă sănătate.

| corbulalbrosu a răspuns:

S-ar putea ca vaginul tau sa aiba o malformatie, rana sau o posibila excrescenta, chist, etc. iar atingerea acelei afectiuni cu penisul sa determine aparitia durerii care sa se transmita in zona uterului sau a ovarelor. De asemenea apasarea partenerului tau pe abdomen poate activa durerea generata de acel/e chist/uri de pe ovar/e. Orice intarziere a operatiei va genera probleme tot mai mari in viitor.

| giony54 a răspuns:

Chistul se trateaza cu produse naturiste.Cauta Evening Primrose Oil si trei pastile pe zi trei luni si scapi de operatie. Durerea de acolo vine oentru ca este o inflamatie.

| jmekerashu a răspuns:

Http://www.i-medic.ro/boli/cat-de-periculoase-pot-fi-chisturile-ovariene Sper că acest articol să te convingă să faci alegerea corectă și să iai o decizie înțeleaptă. Să te faci bine!