| Elena_9796 a întrebat:

Am o problema foarte serioasa.
Sunt intr. o profunda depresie si nu pot scapa.
In fiecare zi. 70% din zi ma gandesc numai la faptul ca fac umbra degeaba Pamantului si ca nu am nimic ce ma face fericita.
Fericirea altora ma baga pe mine in mormant.
Sunt unele persoane care chiar nu merita nimic si cu toate astea au totul.
Eu merit, asa consider si nu am nimic.Sunt buna la scoala, fac ce este corect, nu ma bat, rezolv problemele prin vorba si cu toate astea atrag problemele, facand nimic.
Colegii ma fac tocilara, ca am numai 10, dar la scoala ma comport normal, stau cu prietenii, nu dau semne ca as fi tocilara.Nu ma comport deloc ca una, ba chiar dimpotriva, imi invat doar la teste, ascultari. Urasc scoala.Stiu sa rezolv mai repede un exercitiu la algebra ca altii?
Ok.Am o stralucire, dar nu ma straduiesc deloc.

In rest, toata lumea ma vede urata si grasa.Plinuta sunt, recunosc.Si urata ma vad EU. Dar parintii spun ca sunt frumoasa si norocoasa.Halal noroc.
Nu ma simt iubita si apreciata pentru ceea ce sunt.Nu stiu ce sa mai fac.Depresia asta ma doboara.Plang mereu cand sunt singura, uneori ma apuca si cand sunt la scoala, dar ma stapanesc.
Prieteni nu am multi.Doar cateva persoane si rudele, plus cativa vechi prieteni.Nu prea ies afara, nu ca nu as vrea, pentru ca as face orice sa ies macar o singura data pe saptamana, dar multi din amici nu vor, ba au teme, ba au alte planuri.Nu stiu ce sa mai fac.
Am niste fete in clasa care isi bat joc tot timpul de mine, nu stiu din ce motiv, nu le.am afcut nimic.Ma eticheteaza aiurea la diferite poze si isi bat joc de mine pe Facebook.
Si intrebarea mea este: Ce ar trebui sa fac sa scap de depresie?
Nu va bateti joc de mine, si.au batut destui.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| cristiancristir a răspuns:

Sunt multi oameni care nu doar fac umbra degeaba pamantului dar sunt si daunatori. Tu esti o fata inteligenta cu mari probabilitati de a face ceva bun cand vei fi mare(banuiesc ca esti destul de mica). Nu iti face griji din cauza rautatilor copiilor fiindca lucrurile astea cand o sa cresti nu or sa mai insemne nimic pentru tine si o sa te gandesti la ele ca la niste copilarii. Nu uita ca esti o persoana importanta si nu lua in seama rautatile colegilor(parerea lor conteaza cel mai putin).
Nici eu nu am prieteni multi dar cei pe care ii am sunt bine selectati. Sper sa te simti mai bine cat mai curand.

| Kesariona a răspuns:

Wow,deci sunt exact ca tine.Simt ca nimanui nu`i pasa ce fac, ce`mi place, ce`mi doresc.Am devenit foarte tacuta si... nicicum de ceva zile.Nici eu nu sunt multumita de cum arat.Si eu consider ca as merita unele lucruri, pe care altii nici n`ar trebui sa le gandeasca.Si totusi, ei au totul si eu de atata timp, nimic.Si eu am doar 10 pe linie, si de mine zic ca`s tocilara.Si totusi, si eu urasc scoala.De ceva vreme, plang asa din senin, ma enervez enorm de repede si as da in cap cui imi vine primul in drum.Nu stiu ce e cu mine.N`am inteles niciodata. Faza e ca m`am inchis in mine.Nimeni nu stie ca sufar de depresie.Parintii nu inteleg nimic, prieteniii...("prietenii") si ceilalti? Care ceilalti?! Uneori simt ca traiesc doar cu muzica fara de care n`as fii rezistat atat si cu jurnalul meu.
Nu stiu ce sa faci sa te binedispui...Eu mai citesc,dar in special de cele mai multe ori ma uit pe net la oamneii mei."Omenii meii" insemnand cei pe care ii iubesc enorm si ti-am zis, cei fara de care n`as fi rezistat.Ei sunt da, niste..."vedete".Dar uneori simt ca`i am doar pe ei.Desii departe, ma consolez uitandu`ma la chestii amuzante despre artistii mei favoriti, si parca ma simt mai bine.
... Sper ca macar acum nu te mai simtii singura. Piisu`

| 1spion a răspuns:

Am mai intalnit cazuri. Oricat urasti asta, cel mai simplu mod de a scapa de depreseie este sa ai o ocupatie. Sa schimbi mediul. Iesi afara, plimba-te cateva ore, chiar si singura. Apuca-te de un sport si tine-te de el. Sau invata sa canti la un instrument.

| lauru a răspuns:

Draga elena,daca ai putea sa faci un exercitiu simplu care te va ajuta mult ar fi super:cand esti in depresie gandeste-te ca peste o anumita perioada, sa spunem un an, cand vei fi fericita si te vei gandi la aceasta perioada in care esti acum vei rade cu pofta ce naiva erai sa te gandesti ca faci degeaba umbra pamantului.si mai gandeste-te ca Dumnezeu nu face niciodata lucruri inutile.deodata ce existi pa aceasta planeta atunci e clar ca ai un rost, doar ca acum nu reusesti sa-l vezi.ai rabdare pentru ca rabdarea este garantia omului superior.acum pentru a te ajuta singurica sa reusesti iti recomand sa te uiti la cat mai multe comedii.rade cat de mult poti.si mai fa exercitiul urmator:in fiecare dimineata cand te trezesti macar vreo 15 minute sa razi din toata fiinta ta.la inceput va fi mai greu si fortat dar vei vedea ca dupa putin timp vei rade chiar cu pofta si te vei simti excelent.asta te va ajuta sa mai si slabesati. daca nu ma crezi, doar fa-o ca nu ai nimic de pierdut si iti spun sigur ca am sa castig eu pariul(adica daca vrei sa pui pariu vei pierde cu siguranta). umorul este deasemeni garantia omului superior.cat despre colegii rautaciosi de la scoala gandeste-te ca peste ani si ani te vei gandi cu compasiune la ei si vei spune:"ce copii mici si prosti eram cu totii!"si urmareste sa te gandesti la ei cu compasiunea unui om mare pentru ca asa sunt copiii.iar la toate rautatile lor daca vei reusi sa le raspunzi cu umor si fara rautate atunci vei fi inaintea tuturor in ceea ce priveste maturitatea ta.in final te imbratisez cu multa iubire si sa stii ca frumusetea sufletului este mult, mult mai apreciata decat cea fizica.

| XxMalinutzaxX a răspuns:

Integreaza-te printre cei din jur. Si eu invat foarte bine la scoala si imi place dar de mine nu zic colegii ca sunt tocilara. big grin. I-ati niste haine cool, niste accesorii si fii mai vorbareata. Discuta mai mult, intr-un cuvant : baga-te in seama. Nu da importanta celor care rad de tine. Fii ca o diva :X:X:X:X. Nu mai suferi atat. Apreciaza ceea ce ai.
Sper ca te-am ajutat >big grin

| Samira_1879 a răspuns:

Heibig hug in primul rand nu ar trebui sa ii lasi sa isi bata joc de tine, pentru ca ei nu au mintea ta! Unii pot face asta si din gelozie, pentru ca din cate spui esti foarte desteapta happy. Cand spui ca nu ai multi prieteni..nu'i bai oh go on. e greu sa gasesti un prieten adevarat, crede-mahappy Nu ar trebui sa mai iei in seama vorbele colegilor tai, gandeste-te doar ca daca o sa continui sa inveti, la liceu vei fii privita cu totul altfel happy. Mai bine desteapta si cuminte, decat proasta si bagaboanta. Tine-te de scoala. Prietenii tai adevarati stiu ce fel de persoana esti! happy Bafta>big grin

| Rozzie a răspuns:

Wow,nu baga in seama rautatile celor din jur. Uite sa stii ca e ceva de laudat ca ai note de 10, si sunt curioasa in ce clasa esti.
Da.le si tu cate o replica cand iti comenteaza.
De ex,daca te fac tocilara zile"Haitaci, eu macar invat nu ca tine, cauta in dex ce inseamna acest cuvant si apoi vino la mine"
sau na...descurcate si tu,si in legatura cu prietenii,nu trebuie neparat sa ai multi prieteni,dupa parerea mea e de ajuns si unul DAR BUN! Deci nu lua in seama rautatile altora si in legatura cu faza ca esti putin plinuta,ei mereu sse vor lega de tine, eu sunt slaba, chiar slabuta.Sunt in clasa a 8-a si am 36 de kg, bine da mie nu imi zic ca sunt slaba, daca iti zice cineva ca esti grasa spune-le ca decat sa fiu un schelet ambulat ca tinelaughing mai bine mai plinuta.Sau nu ii baga in seama,stiu ca asta nu prea merge da,,ei atunci te vor lasa in pace. Zile si tu"Hai pa, hai sictir, hai ca ma enervezi pleaca" zile si tu cate ceva nu ii lasa sa te injoseasca.Eu sunt intr-a 8-a si crede-ma stiu destul specimene, ai grija ce faci. Puup:*
Funda plzbig grin:*

| Rozzie a răspuns:

Wow,nu baga in seama rautatile celor din jur.Uite sa stii ca e ceva de laudat ca ai note de 10,si sunt curioasa in ce clasa esti.
Da.le si tu cate o replica cand iti comenteaza.
De ex,daca te fac tocilara zile"Haitaci,eu macar invat nu ca tine,cauta in dex ce inseamna acest cuvant si apoi vino la mine"
sau na...descurcate si tu ,si in legatura cu prietenii,nu trebuie neparat sa ai multi prieteni,dupa parerea mea e de ajuns si unul DAR BUN!Deci nu lua in seama rautatile altora si in legatura cu faza ca esti putin plinuta,ei mereu sse vor lega de tine,eu sunt slaba,chiar slabuta.Sunt in clasa a 8-a si am 36 de kg,bine da mie nu imi zic ca sunt slaba,daca iti zice cineva ca esti grasa spunele ca decat sa fiu un schelet ambulat ca tinelaughing mai bine mai plinuta.Sau nu ii baga in seama,stiu ca asta nu prea merge da,,ei atunci te vor lasa in pace.Zile si tu"Hai pa,hai sictir,hai ca ma enervezi pleaca" zile si tu cate ceva nu ii lasa sa te injoseasca.Eu sunt intr-a 8-a si credema stiu destul specimene,ai grija ce faci.Puup:*
Funda plzbig grin:*

| Cosmin_6636 a răspuns:

Bai fratilor...Netu este un sir de legaturi, de oameni ratati, tampiti care nu ii intereseaza problemele voastre.E foarte simplu atata timp cat nu ai stres, sa te doara undeva, In fine nu lungesc nicio vorba, daca cineva vrea cu adevarat sa vorbim orice problema, eu sunt dispus sa ascult si sa vorbesc cu oricine! Cereti id