| Elena_9796 a întrebat:

Am o problema foarte serioasa.
Sunt intr. o profunda depresie si nu pot scapa.
In fiecare zi. 70% din zi ma gandesc numai la faptul ca fac umbra degeaba Pamantului si ca nu am nimic ce ma face fericita.
Fericirea altora ma baga pe mine in mormant.
Sunt unele persoane care chiar nu merita nimic si cu toate astea au totul.
Eu merit, asa consider si nu am nimic.Sunt buna la scoala, fac ce este corect, nu ma bat, rezolv problemele prin vorba si cu toate astea atrag problemele, facand nimic.
Colegii ma fac tocilara, ca am numai 10, dar la scoala ma comport normal, stau cu prietenii, nu dau semne ca as fi tocilara.Nu ma comport deloc ca una, ba chiar dimpotriva, imi invat doar la teste, ascultari. Urasc scoala.Stiu sa rezolv mai repede un exercitiu la algebra ca altii?
Ok.Am o stralucire, dar nu ma straduiesc deloc.

In rest, toata lumea ma vede urata si grasa.Plinuta sunt, recunosc.Si urata ma vad EU. Dar parintii spun ca sunt frumoasa si norocoasa.Halal noroc.
Nu ma simt iubita si apreciata pentru ceea ce sunt.Nu stiu ce sa mai fac.Depresia asta ma doboara.Plang mereu cand sunt singura, uneori ma apuca si cand sunt la scoala, dar ma stapanesc.
Prieteni nu am multi.Doar cateva persoane si rudele, plus cativa vechi prieteni.Nu prea ies afara, nu ca nu as vrea, pentru ca as face orice sa ies macar o singura data pe saptamana, dar multi din amici nu vor, ba au teme, ba au alte planuri.Nu stiu ce sa mai fac.
Am niste fete in clasa care isi bat joc tot timpul de mine, nu stiu din ce motiv, nu le.am afcut nimic.Ma eticheteaza aiurea la diferite poze si isi bat joc de mine pe Facebook.
Si intrebarea mea este: Ce ar trebui sa fac sa scap de depresie?
Nu va bateti joc, si.au batut destui.
Multumesc.

3 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Nu ii baga in seama!
cei care rad de tine si te fac tocilara sunt doar invidiosi!
vorbeste mai mult cu mama ta, banuiesc ca ea iti este singura prietena.pe facebook,ai putea si tu sa iti bagi joc de colegele tale happy, dar asta ar inemna sa nu fii tu.din cate am inteles, nu esti razbunatoare si certareata!
si invata sa te pretuiesti asa cum esti.de exemplu, te uiti in oglinda si iti spui''sunt frumoasa'' happy

bye-bye

| αnđRα a răspuns:

Nu te mai gandi ca esti urata, grasa. fiecare om e frumos in felul lui.
nu ii baga in seama pe colegi, vorbesc prostii si te fac tocilara din invidie, pentru ca sunt sigura ca ei nici daca se straduiesc nu au notele pe care le ai tu (asa sunt si eu, am numai 10 si nu deschid deloc caietul acasa). incearca sa vorbesti cu acele colege si sa le intrebi daca s-a intamplat ceva, daca le-ai suparat cu ceva si daca da, spune-le ca iti pare rau. nu te mai gandi la toate lucrurile urate, priveste jumatatea plina a paharuluibatting eyelashes si traieste-ti viata, fii fericita, ca numai una avem. >big grin

| daroche a răspuns:

Draga, elena incearca sa te distrezi mai mult. Foarte bine ca inveti nu e problema nu ii baga pe restul in seama am trecut si eu prin asa ceva... Distreazate, cauta noi prieteni incearca alte lucruri o-sa te simti mai bine. Bafta Elena!