| EleCtriC_9588 a întrebat:

Am o problema.Ma doare in partea din dreapta jos acolo unde am auzit ca e apendicele si de cateva zile am greata foarte des.Am apendicita? Si exista vreun test prin care sa pot vedea daca am? Mentionez ca greata poate fi si din cauza ca am gastrita, dar tot nu stiu de unde e durerea in dreapta! Help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Durerea din zona fosei iliace drepte nu indica neaparat o apendicita--- trebuie sa mergi la un medic ( de preferinta chirurg) pentru consultatie si un set de analize(sange, urina si probabil un examen imagistic)

| alexaalexandraa a răspuns:

Apasa cu mana in partea dreapta, daca doare inseamna ca ai apendicita. E posibil sa fie vb de apendice, e posibil sa nu. Cel mai bine ar fi sa mergi la medic. Multa sanatate!

| AndreiG4 a răspuns:

Habarnam daca ai apendicita, nu ma pricep dar un prieten a avut, lau adormit, lau operat si singura consecinta a fost faptul ca n-a avut voie sa faca efort fizic pentru o luna sau aasa ceva, deci nu trebuie sa iti fie frica sau ceva sper ca te-am ajutat!

| itscloudyoutside a răspuns:

Amintiri neplacute... Eu m-am operat de apendicita acum doua luni. Pai e destul de posibil sa ai, pe mine nu m-a durut doar jos in partea dreapta, ci si un pic mai sus, si am avut greturi. Apendicita se manifesta in mii de feluri, la nicio persoana nu se manifesta la fel. Si nu, nu exista vreun test prin care sa afli daca ai. Iti sugerez sa mergi la spital. Un medic chirurg iti va spune daca ai apendicita sau nu. Numai bine!

| cosandree a răspuns:

Durerea de apendice este chiar la incheietura piciorului cu bazinul. greata nu cred ca provine de acolo, nu prea au legatura una cu alta, dar daca te doare te poti duce la spital, te va vedea un doctor, o sa te apese un pic in zona care te doare si-ti va spune la sigur daca este apendincele. bafta.