| anonim_4396 a întrebat:

De ieri seara am cateva dureri in partea dreapta unde este apendicele. Imi este teama sa nu am apendicita. Nu am alte simptome decat acea durere. In caz ca nu este apendicita, imi puteti spune ce altceva as putea avea? Ar putea fi si o raceala la burta?

Cum este operatia de apendicita? Am citit ca dureaza in jur de 10-15 minute dar as vrea sa stiu si daca doare, in special dupa operatie. happy

Help pls. [-o< (sunt baiat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Raceala la burta nu prea exista (e un termen babesc pentru tot felul de dureri). Poate ai mancat ceva ce nu ti-a priit, poate esti constipat, poate ai paraziti intestinali. Ar fi bine sa te vada un chirurg daca durerea nu se amelioreaza sau chiar creste in intensitate.
Operatia dureaza 15-30 de minute. Dureri ai dupa aceea, dar nu groaznice. In mod normal, dupa 3 zile esti ca nou.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Am avut o perioada cand m-a jenat acolo, n-a fost o durere cat sa ma conving ca e nevoie de operatie, si din fericire mi-a trecut, altfel mergeam la un control. Insa cata vreme putea fi din cauza alimentatiei sau a efortului fizic am mai asteptat un pic. Daca simti ca ar fi cazul sa vezi un doctor, incearca sa ajungi la un spital unde se opereaza utilizand laparoscopia, nu bisturiul.
http://www.sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/laparoscopia_1305

| allleeeee a răspuns:

Te doare burta dupa aceea dar trece ea.Si daca e apendicita trebuie sa te doare jos aproapa de picior si durerea sa coboare catre picior. Dar daca este mai sus e de la ficat parca. Oricum multa SANATATE!

| allleeeee a răspuns:

Aproape* pardonhappy

| Lucky_9459 a răspuns:

Daca ridici piciorul drept si nu se intetesc durerile, nu ai greturi si varsaturi, dureri de cap inseamna ca nu e apendicele. Oricum poate fi o faza subacuta care ar trece cu putin regim, cuburi de gheata puse in regiunea respectiva si ceva analgezice.
Atentie, daca se confirma diagnosticul si nu esti operat la vreme poti face peritonita care duce la septicemie.

| Bianca_4346 a răspuns:

Mai eu am trecut prin asa ceva. Am avut dureri groaaznice si am lesinat din cauza durerii si cand am fost la doctor ce sa vezi.Cica aveam toxi-infectie alimentara. Dar am fost la alt doctor si am aflat ca aveam apendicita. M-au operat, Dupa operatie nu am avut dureri si m-au externat dupa 3 zile.
Din ce am inteles de la un doctor simptomele difera de la om la om dar pentru orice eventualitate mergi la doctor.Si da, operatia dureaza putin...Ai grijawinkinghappy

happy

| pacman a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema. si o mai am uneori. faceam febra musculara la burta si ma dura doar in partea dreapta ( probabil muschiul acela e mai sensibil) in general faceam de la abdomene dar. se intampla sa ma doara si dupa ce ma indoiam(la gimnastica) sau un general daca ma indoaiam fara sa ma incalzesc!big grin