| Ala4Per a întrebat:

Bună! Am o problema, mai exact legata de un peruș. Acum aproximativ o luna am pierdut un alt perusi care oamenii zic ca a avut epilepsie grava dar la veterinar ziceau ca are ficatul mărit și multe alte organe mărite, mușchii picioarelor foarte slăbiți, nici nu mai stătea în picioare. Acesta stătea în colivie cu un alt peruș, (de cel care vreau sa vorbim) acum mi-se pare ca acesta are pete gri la ochi dar sunt foarte puțin vizibile exact cum a început ca la cel care a decedat, a început sa respire foarte rapid câteodată, zici ca are un atac de panica sau ca îi este cald. Ea nu știa ca partenerul cel vechi al ei a murit, (ma gândeam la ceva, poate își aduce aminte de el și se sperie, habar n-am) sau poate e în călduri. Chiar nu stiu, poate știe cineva ce are!
(Ma gândeam sa nu fi luat de la celalalt dar sper sa nu fie cazul, sper sa fie altceva, poate ca este în călduri, habar n-am, aștept un raspuns)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| 222alexx111 a răspuns:

Îmi pare rău că te confrunți cu această situație dificilă legată de perușii tăi. Este important să acorzi atenție semnelor și simptomelor observate la perușul tău și să consulți un medic veterinar pentru o evaluare și diagnostic corect.

Semnele precum pete gri la ochi, respirație rapidă și alte schimbări comportamentale pot indica diverse probleme de sănătate în cazul unui peruș. Este posibil ca aceste simptome să fie cauzate de afecțiuni precum infecții respiratorii, probleme digestive sau alte boli specifice speciei.

Este important să consulți un medic veterinar pentru a obține o evaluare adecvată a stării de sănătate a perușului tău și pentru a primi recomandările corecte privind tratamentul sau gestionarea problemei. Un medic veterinar specializat în păsări exotice va putea oferi o evaluare detaliată și va putea recomanda investigațiile necesare pentru a identifica cauza problemelor.

Înainte de a face speculații sau de a trage concluzii, cel mai indicat pas este să consulți un medic veterinar care să ofere îngrijiri adecvate și să acorde atenția necesară stării de sănătate a perușului tău.

Dacă este posibil, menționează medicului veterinar istoricul medical al perușului, inclusiv detalii despre partenerul său decedat și orice alte informații relevante care ar putea ajuta la diagnosticarea și tratarea corectă a problemei.

Sper că perușul tău va primi îngrijirea de care are nevoie și va reveni la starea sa normală. Dacă ai alte întrebări sau nelămuriri, nu ezita să consulți un specialist veterinar pentru sfaturi suplimentare și îngrijiri adecvate.

Cu gânduri bune pentru tine și pentru perușii tăi,

Alex