| ___hGLl a întrebat:

Bună. Am o problema și mi-e cam frica sa merg la medic, de vreo luna jumătate am dureri mari de picioare mi se umfla picioarele și ma dor îngrozitor. Imi vine sa plâng de dureri și nu pot umbla, ce e de făcut? La ce medic ar trebui sa merg? Va rog sa ma ajutați. Bineînțeles dacă puteți. Va rog sa nu fiți răutăcioși! Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai intai la medicul de familie si el iti va da trimitere la un medic specialist.
Abia ma abtin sa nu fiu rautacios.
Stai de atata timp cu durerea si totusi intrebi aici, unde sunt doar pareri pro si contra cu care nu te vindeci.

| Violleta2022 a răspuns:

Medicul de familie iti va face prima consultatie si analize generale, care ii vor da un indiciu clar care ar fi motivul umflarii picioarele, ca sunt destule boli si probleme care dau aceste efecte si nu te poate trimite la 10 medici, pana nu stie ce anume iti genereaza durerea.

sanatate multa!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am sa inteleg niciodata aceasta atitudine fara logica si sens: te doare ceva dar iti este frica sa mergi la medic, de ce?

De ce iti este frica de unica persoana care te poate face bine?

Ce logica este asta, sa stai acasa si sa te plangi?

Nu cere ajutorul pe forumuri unde nu exista medici si nu te poate consulta nimeno, ca nu vei primi niciodata sfaturi ajutatoare, iar timpul pierdut inutil iti poate agrava starea de sanatate si uneori boala sau infectia avanseaza si se ajunge la amputarea membrelor sau la coma.

| dullcat a răspuns:

De ce nu exista un mod de a raporta aceste intrebari? Raspunsul evident este medicul de familie, nu TPU. Romanii au o mare problema cu preventia problemelor de sanatate, iar faptul ca pot cauta pe google si intreba pe astfel de forumuri nu ajuta deloc la buna gestionare a situatiei, sau tratamentul dupa ureche cum fac unii.

| Yuoia a răspuns:

GRAV, grav, grav!
Urgent la medicul de familie care sa-ti dea trimitere la specialist!

| AdioTPU a răspuns:

La medicul de familie. Cat mai urgent!